Společnost s ručením omezeným je nejoblíbenější právní formou podnikání. Tento článek vás provede zakládáním s.r.o. postupně krok za krokem. Pokud se chcete dozvědět, jak na podnikání, začněte tím, že se naučíte založit společnost.
V posledních letech se tento proces o něco zjednodušil a také již nepotřebujete základní kapitál ve výši 200.000 Kč, ale stačí pouze 1 Kč. S.r.o. se tak stalo mnohem dostupnější. Pokud ještě váháte mezi živností a založením s.r.o., zde je několik důvodů pro obě varianty.
Jak na podnikání – založení společnosti s ručením omezeným krok za krokem
1. krok – společenská smlouva
Nejprve budete potřebovat notářem ověřenou společenskou smlouvu či zakladatelskou listinu (1 zakladatel). Sepsáním se pak zakládá společnost.
Co nezbytně musí obsahovat společenská smlouva:
· Název
· Sídlo
· Předmět podnikání
· Údaje o společnících/zakladateli
· Výše základního kapitálu
· Výše podílů
· Označení správce vkladu
· Seznam jednatelů
2. krok – živnostenské oprávnění
Na živnostenském úřadě si vyřídíte příslušné živnostenské oprávnění. Při žádosti musíte vždy splňovat minimálně tato kritéria:
· 18 let
· Právní způsobilost
· Právní bezúhonnost
Při podání jednotného registračního formuláře budete dále potřebovat:
· Prohlášení odpovědného zástupce
· Kopii společenské smlouvy
· Právní důvod k užívání nemovitosti
3. krok – účet v bance
Nyní běžte vyřídit bankovní účet pro příslušnou společnost.
4. krok – zápis do obchodního rejstříku
Poslední krok, kterým tedy konečně vzniká vaše společnost, je zápis do obchodního rejstříku. Návrh můžete podat sami nebo můžete požádat notáře o tzv. přímý zápis. Zde je podrobnější popis podání návrhu na zápis do obchodního rejstříku.
Zakládání společnosti se může na první pohled jevit jako složitý a zdlouhavý proces. Věnujte tomu čas a zjistíte, že to není až tak složité. Můžete využít tento článek jako vodítko a dál se informovat na příslušných úřadech či dohledávat informace na internetu.
Který krok považujete za nejsložitější a nejzdlouhavější?