Praha (Pressweb) - Plánovat stabilní oplocení kolem domu nebo významného objektu není tak jednoduché. Vždy je lepší obrátit se na architekta, který vybere takový typ, jenž se hodí k objektu či areálu a zároveň nepůsobí rušivě na okolí. Velmi důležitá je také úprava vjezdu. Brány nebo vrata? Rozhoduje umístění vjezdu. Pokud jsou po obou stranách nějaké objekty, nebo nelze zasunout křídlo do strany podél plotu z jiného důvodu, pak jsou vhodná vrata. Manuální otvírání vrat je už dnes opravdu minulostí, nikomu se nechce vylézat z auta zvlášť, když je nepříznivé počasí. Automatických vrat je dnes celá řada, stačí si vybrat vhodný typ.
Bezúdržbové jsou brány samonosné
Brány samonosné jsou ideální variantou pro ty, kteří nechtějí každý den uklízet prostor dvora. Křídlo se totiž posunuje zhruba deset centimetrů nad zemí, takže vrstva sněhu nebo listí na podzim volný pohyb nijak neomezuje. Pojezdové systémy mají křídlo, které se posouvá na kolečkách a je proto nutné, aby zem v dráze pohybu byla zbavená hrubého smetí nebo sněhu. Brány skládací mají hlavní křídlo dělené na díly, které se při otevírání skládají na sebe. Křídla se posunují po zemi na kolečkách, ale častěji jsou samonosné, to znamená, že nejsou spojeny se zemí.
Klasické brány křídlové mají dnes automatiku a dálkové ovládání
Brány křídlové se dají zaměnit za vrata. Mají dvě křídla stejné velikosti, nebo jedno křídlo je výrazně větší. Používají se na vjezdy, které mají například objekty po stranách, a nelze využít systém posunovací. Standardem jsou automatické systémy, které reagují na dálkový ovladač nebo mobilní telefon. Výhodou dálkové ovládaných vrat je to, že umožňují využít více kódů nebo otevírat pomocí GSM klíče. Do systému lze vkládat jednotlivá telefonní čísla, která jsou oprávněna vrata otevřít. Křídla se otevírají pouze do rozměru vjezdu. Rámy těchto bran jsou kovové, ale s různou výplní. Často se používá dřevo nebo kov.