Praha (Pressweb) - Dřevěné palety neboli europalety jsou transportní podložky, které se rozšířily ze železniční do automobilové, a nakonec i do lodní dopravy na celém světě. Staly se populární díky tomu, že pomáhají využívat efektivně skladové místo nejen svoji plochou, ale i možností ukládat palety se zbožím na sebe. Používají se opakovaně a i přes nešetrné nakládání vydrží velmi dlouho. Dřevo je odolný materiál, přesto se po nějakém čase, při poškození přířezů, případně spojovacího materiálu musí volit likvidace palet. K tomuto kroku se přistupuje i v případě, že dřevo je zasaženo plísní nebo dřevokaznými houbami.
I palety s tmavým dřevem mohou sloužit dlouhou dobu
Likvidace palet však není na místě, když je dřevo jen tmavé, bez zjevných známek poškození. Takové palety mohou sloužit ještě dlouho dobu. Nová paleta má světlé dřevo, ale vlivem ultrafialového záření dřevo postupně tmavne, ale to není na závadu pro transport zboží. Likvidace palet se provádí někdy neuváženě v případě, že je firma nemůže využít a potřebuje uvolnit místo ve skladu. Je však lepší takové palety nabídnout k výkupu. Buď mohou sloužit nadále jako transportní podložky nebo se dají využít k výrobě nábytku.
Likvidace palet je až poslední řešení
Ukázalo se totiž, že dřevěné palety nejsou jen ideální pomůckou pro přepravu všeho druhu, ale díky kreativnosti designérů se dnes využívají jako nábytek, interiérové stěny i pro další účely. A vůbec nejde jen o nové dřevo, ale o použité palety s tmavou patinou. Ty jsou nejžádanější. Likvidace palet by měla přijít na řadu opravdu jako poslední řešení. Některé firmy, například Europal Tůmovka, si dokonce pro použité palety samy přijedou, pokud je jich větší množství. Ani po své likvidaci nepřijde dřevo z palet nazmar. Využívá se s oblibou jako palivové dříví.