Praha (Pressweb) - Setkali jste se už s termínem syndrom bílého pláště? Označuje situaci, kdy lékař pacientovi v ordinaci naměří vyšší krevní tlak, než ve skutečnosti má. Vysvětluje se to tím, že někteří pacienti mají při návštěvě u lékaře obavu, že jim odhalí nějakou nemoc, jejich psychický stav pak ovlivní vnitřní tělní systémy, a projeví se to vyšším tlakem. Pokud to lékař nezjistí, může zbytečně léčit zdravého člověka. Tomuto omylu lze předejít tím, že se přistoupí k ABPM, což je zkratka pro Ambulatory Blood Pressure Monitoring, neboli ambulantní monitoring krevního tlaku.
ABPM se ordinuje při podezření na syndrom bílého pláště
ABPM zjednodušeně znamená, že se pacientovi pomocí malého přístroje měří krevní tlak po celý den. Tím se vyloučí nejen syndrom bílého pláště, protože po určité době se měřený člověk zklidní a jeho tělo reaguje přirozeně, ale lékař zároveň dostane zevrubný přehled o vývoji krevního tlaku v průběhu dne. Přístroj omezí pacienta jen minimálně. ABPM se skládá z nafukovací manžety připevněné na paži a malé krabičky umístěné k pasu nebo zavěšené na krku. Při měření může pacient chodit do práce a vykonávat běžné pracovní a domácí činnosti. Například přístroj SEIVA TonoTrack má hygienické návleky na manžetu, které jsou vyrobeny ze speciálního snadno udržovatelného materiálu.
Přístroje ABPM musí pacient nosit celý den
Přístroj ABPM připevní lékař pacientovi ráno v ambulanci a sejme následující den. Zařízení neměří tlak nepřetržitě, ale během dne v třicetiminutových intervalech, v noci každou hodinu. Záznamy se ukládají do paměti přístroje a lékař si je po skončení měření stáhne do počítače. Přístroj SEIVA TonoTrack komunikuje s většinou ambulantních programů v Česku. Má dlouhou životnost. Výrobce je prodává od roku 2001 a většina z nich je stále ještě v provozu. Ke starším přístrojům lze získat inovace díky nim disponují funkcemi jako nejnovější zařízení.