Praha (Pressweb) - Pacienti se někdy ptají, proč by měli chodit na zátěžové EKG? Lékaři se přece svěřili s drobnými obtížemi, například s častou únavou či zadýcháním, ale běžné vyšetření na elektrokardiografu v ordinaci nic neukázalo. Pacienti jsou pak přesvědčeni, že jsou zdraví, a žádné další vyšetření už nepotřebují. Ale pečlivý lékař se s tím nespokojí. Chce mít opravdovou jistotu, že pacientovi obtíže byly jen náhodné a s chorobami srdce nesouvisí. Při zátěžovém vyšetření, jak už z názvu vyplývá, se srdce podrobuje námaze, zvyšuje výkon, a pokud nepracuje úplně správně, na srdeční křivce se to projeví.
Zátěžové EKG je další stupeň vyšetření srdce
Proto je zátěžové EKG v rámci kompletního vyšetření srdce velmi důležité. Dokáže odhalit nepravidelnosti v srdeční frekvenci, zejména arytmii, která se při klidovém vyšetření vůbec neprojeví, a lékař tak může okamžitě zahájit léčbu. Choroby srdce nepřicházejí náhle, začínají velmi pozvolna, proto zátěžové EKG navazuje na klidové vyšetření. Prvotním impulsem jsou pacientovi obtíže. Při zvýšené sportovní aktivitě zjistí, že se mu točí hlava, pocítí závrať, hůř se mu dýchá a připadá si slabý. To jsou příznaky srdeční arytmie, která je nejčastějším srdečním onemocněním.
Srdeční buňky vysílají signály chaoticky – to je srdeční arytmie
Pacienti, kteří se cítí fyzicky zdatní, většinou tyto obtíže přejdou a nevěnují jim pozornost. Teprve při opakovaných negativních projevech těla vyhledají lékaře. Ten je podrobí nejprve klidovému vyšetření, které by mělo změny na srdeční křivce ukázat. Pokud je křivka v pořádku, ale pacient si stále stěžuje na obtíže, přijde na řadu zátěžové EKG. Při něm pacient šlape na rotopedu nebo běží na běhacím pásu, a zařízení spojené s PC postupně zvyšuje zátěž. Při námaze se může ukázat, že srdeční buňky vysílají signály chaoticky, náhle se zvyšuje nebo zpomaluje frekvence stahů a uvolnění. To je typický projev srdeční arytmie.