Praha (Pressweb) - Rozmáhající se výstavba domů ze dřeva nebo ze speciálních dřevěných panelů technologie CLT, zvyšuje zájem o kvalitní spojovací materiál. Jestliže se dříve používaly hřebíky nebo vruty pro přímé spojení, pro dnešní dřevostavbu je klíčovým spojovacím materiálem úhelník. Jde u hutní materiál většinou chráněný zinkovou vrstvou, který umožňuje spojení dřevěných prvků v různých úhlech nejčastěji však ve sklonu 90 stupňů. Úhelník má pro spojení dřevěných průřezů výhodu v tom, že neoslabuje spojované díly, lze jím dřevěné díly napojit na ocelové či betonové konstrukce a často se jím spojují průřezy o malých tloušťkách.
Úhelník s prolisem snese velké zatížení
Úhelník je proto univerzální spojovacím materiálem. Mezinárodní zkoušky navíc prokázaly, že úhelník s prolisem, jenž se používá pro zpevnění namáhaných částí, dosahuje vysoké odolnosti. Úhelník už pomalu vytlačuje tradiční tesařské spoje. Spojení úhelník – dřevěný průřez se provádí pomocí vrutů, hřebíků nebo rýhovaných hřebíků, které vykazují podstatně větší odpor proti vytažení než hladké hřebíky. Pro úhelník je také důležité rozmístění otvorů pro vruty či hřebíky. To má nezanedbatelný vliv na pevnost spoje a tím i na celou konstrukci.
Úhelník má úhel 90 stupňů, ale jsou i s 30 a 45 stupni
Úhelník patří do kategorie hutního materiálu, stejně jako betonářská ocel, profilová ocel, jakly, dráty či plechy. Úhelník se rozlišuje podle šířky a délky ploch, které svírají konkrétní úhel, i podle rozmístění otvorů pro vruty a hřebíky. Úhelník je kromě tesařské práce využíván také v nábytkářském průmyslu. Je o speciální nábytkářské úhelníky upravené chromem. Spojují se jimi skříňkové korpusy, kuchyňské desky i zakrývací desky. Úhelník je většinou v úhlu 90 stupňů, ale některé speciální úhelníky mají úhel 30 či 45 stupňů.