Je výhodnější získat pronájem bytu přes realitní kancelář, bez realitky nebo v městském bytě?

Zadavatel: Miroslava Trojáková | 11.2.2019 | Reality, bydlení
realitní kancelář Praha - Honzik.cz

Když člověk hledá podnájem, chce se většinou v první řadě vyhnout poplatku realitní kanceláři. Jeho výše činí obvykle jeden měsíční nájem a hradí jej zpravidla právě nájemce. Je ale takový poplatek skutečně pouze vyhozenými penězi? A účtuje ho nájemcům každá realitka? Lidé, co myslí více do budoucnosti pak zvažují nebo usilují o získání podnájmu v městském bytě. Je to však v dnešní době ještě výhodné? Není nakonec tou nejlepší volbou jedině získání podnájmu bez realitky? Nebo i to má svá úskalí? Otázek je více. Zaměříme se tedy na výhody a nevýhody jednotlivých způsobů získání podnájmu.

Nejdříve si musíme přiznat, že získat pronájem v obecním bytě není vůbec snadné. Každá z lokalit vydává svá vlastní pravidla pro jejich přidělení. Základní podmínkou je mít v místě trvalé bydliště. Někde stačí příslib o jeho požádání, jinde je vyžadováno, aby žadatel v místě již delší dobu bydlel, někdy minimálně i tři roky. To vylučuje zájemce, kteří se například do dané lokality teprve nedávno přistěhovali a chtějí tam zůstat. Kromě toho je často vyžadováno splnění dalších podmínek jako minimální a maximální výše příjmů, nebýt vlastníkem žádné nemovitosti v České republice, aj. Podle toho, zda jde o běžný nebo startovací byt a dle lokality je určen i způsob výběrového řízení. Všeobecně existují tří varianty: losování, rozhodnutí bytové komise a rady města a nakonec obálková metoda, která je nejrozšířenější. V takovém případě je stanoven minimální nájem a vyhrává ten, kdo nabídne nájem nejvyšší. Výherce však často platí nakonec vyšší nájem, než kdyby si našel bydlení přes realitní kancelář a zaplatil jí provizi. Byty jsou navíc často ve špatném stavu a vyžadují nákladnější rekonstrukci. Výhledově ale většina z nich nebude už privatizována. A pokud ano, tak ceny privatizovaných bytů už nejsou tak výhodné jako kdysi. Je tedy potřeba si pečlivě spočítat, zda není městský byt spíše nevýhodnou investicí. Může být lepší zvolit podnájem za nižší cenu a spořit si na vlastní bydlení.

Pokud hledáte podnájem bez realitky, abyste se vyhnuli poplatkům za zprostředkování, můžete narazit na pronajímatele s nekalými úmysly. Dokonce se můžete ocitnout nevědomky i právě v obecním bytě, který neoprávněně někdo pronajímá dál. V takových případech se vám může stát, že se budete muset ze dne na den odstěhovat. V horším případě, že budou vyměněné zámky a vy se nedostanete už ani pro své věci. Požadujte proto vždy smlouvu, která bude obsahovat všechny povinné náležitosti. V tom tkví právě jedna z výhod pronájmu přes realitní kancelář. V případě spolupráce s tou, která je poctivá, máte jistotu, že nenaletíte falešnému majiteli a zároveň budete mít zajištěn kvalitní právní servis. Smlouva tedy bude splňovat všechny zákonné požadavky. Poplatek realitní kanceláři se vám může vyplatit ale i jinak. V mnohých případech tak najdete podnájem za lepší cenu. Pokud tedy hledáte dlouhodobý pronájem, může se vám provizní poplatek vrátit právě v podobě nižšího nájmu.

Při výběru způsobu získání pronájmu si nejdříve vše podrobně propočítejte a zaměřte se také na rizikové faktory. Pokud zvolíte bydlení přes realitní kancelář, zjistěte si, kdo platí provizi. Některé realitky jej účtují nikoliv nájemci, ale majiteli bytu. Realitní kancelář pak vybírejte na základě doporučení, recenzí, kvality komunikace s makléři, přístupu, apod., abyste vybrali tu, která je solidní. Pak můžete s jistotou klidně spát v novém bytě.

 

Témata: realitní kancelář, bez realitky | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Miroslava Trojáková

Kontaktní osoba: Miroslava Trojáková
Česká republika