Praha (Pressweb) - Bez lešení se obejdou pozemní stavební práce, například výkopy, stavby základů, podzemních garáží, podzemních dopravních cest nebo základových desek, nikoli však stavby nadzemních objektů. Ať jde o velké stavební firmy nebo i malé, které se podílí jen na dílčích stavebních pracích, vždy budou potřebovat lešenářskou konstrukci, jenž splňuje všechna bezpečnostní pravidla. Tím je například lešení Haki. Jde o konstrukci, která se skládá z jednotlivých dílců. V Česku se toto lešenářské zařízení, které je původem ze Švédska, vyrábí už od roku 1969, dílce se modernizují a stále doplňují o nové prvky.
Z lešení Haki lze postavit fasádní model i lešenářské kozy
Jednou z výhod lešení Haki je, že na montáž není potřeba žádné speciální nářadí, stačí jen kladivo a vodováha. Tato lešenářská konstrukce se podle účelu dělí na fasádní, pojízdné, lešenářské kozy a schodišťové věže. Fasádní model lešení Haki je možné postavit řadově, prostorově nebo jako pojízdné či vysunuté. Skládá se z příčníků, sloupků, podlážek, podélníků, zábradlí, patek a ztužení, které zpevňuje celou konstrukci. Základní sada zabírá plochu 400 metrů čtverečných, délku má 24, 45 m, šířku 16, 32 m a je vysoká 8 podlaží. V nabídce je také malá sada a mini sada. Ta dosahuje výšky jen čtyř podlaží.
Speciální stavbou lešenářské konstrukce jsou schodišťové věže
Možnosti lešení Haki jsou poměrně široké. Není určeno jen na stavební práce, ale dají se z něho postavit přístřešky pro zemědělskou techniku i s opláštěním, dále různé rampy, jeviště a tribuny. Pro drobné práce v interiéru a exteriéru je určeno kozlíkové lešení, které umožňuje mít pracovní podlahu ve výšce 1,1 až 1,5 metru. Specialitou tohoto lešení jsou schodišťové věže, které se stavějí pro bezpečný pohyb osob při zdolávání různých výškových úrovní. Jednotlivá patra věže mohou mít 1 až 2 metry se základnou 3,05 x 1,65 metru.