Praha (Pressweb) - V mnoha oborech se využívá hutní materiál, zejména ve strojírenství, stavebnictví či v automobilovém průmyslu. Součástí tohoto sortimentu je betonářská ocel, která slouží k výrobě železobetonu. Prodává se hladká ocel, ale zejména se žebírkováním, což jsou výstupky na povrchu ocele. Ty umožňují pevnější spojení ocele a betonu, takže výsledný železobeton je kompaktnější a odolnější. Betonářská ocel se dělí na tyče a kari sítě. Tyče se žebírkováním se svařují do různých konstrukcí a vkládají se do betonu nebo se jimi beton prolévá. Svařené kari sítě slouží k betonování velkých vodorovných ploch.
Hutní materiál jsou i trubky a plechy
Kromě betonářské ocele zahrnuje hutní materiál také trubky, plechy a profilovou ocel. Trubky se dělí na bezešvé a svařované. Oba základní druhy se vyrábějí válcováním, protahováním či vtlačováním. Bezešvé trubky nacházejí uplatnění všude tam, kde se vedou tekutiny a plyn pod tlakem, například u pneumatických a hydraulických zařízení. Svařované trubky slouží jako konstrukční ve stavebnictví, strojírenství či zemědělství. Plechy jako hutní materiál se uplatňují při výrobě střešních krytin i opláštění budov nebo zařízení. Mají nezastupitelné místo v karosářském průmyslu.
Konstrukce z ocelových profilů umožnily stavby gigantických stadionů
Mezi hutní materiál patří také ocelové profily. Jde o ocelové tyče s průřezem podle velkých písmen I, H, T a U a jejich odvozenin. Lidově se jim říká traverzy nebo „íčka“ a slouží jako nosníky a díly pro nejrůznější konstrukce. Jen díky ocelovým profilům mohly vzniknout gigantické stadiony a sportovní haly s rozpětím větším než 300 metrů. Do této kategorie řadíme také uzavřené profily nazývané jakly či jäkly. Využívají se při výrobě konstrukcí v exteriéru a interiéru a speciální tenkostěnné profily pro výrobu nábytku či zařízení pro počítačovou techniku.