Praha (Pressweb) - Jakmile přijde podzim a začnete provádět údržbu na zahradě, je právě čas myslet na to, kde založit nový záhon, vysadit keře, a také na oživení jezírka. Rostliny i živočichové se ukládají k zimnímu spánku, proto je vhodné začít se stavebními úpravami. V tuto dobu je narušení přirozených ekologických vazeb nejmenší. Na oživení jezírka naváže údržba jezírka, která zajistí snadné přezimování. A čím vším můžete jezírko oživit? Je to potůček, fontána a vodopád. Pokud si nejste jisti, jak budou jednotlivé změny vypadat, vyzkoušejte jednu změnu a pak můžete přidat další.
Oživení jezírka pomáhá zlepšovat kvalitu vody
Oživení jezírka například potůčkem není samoúčelná věc. Jakmile zapojíte do jezírka tekoucí vodu, máte jistotu, že voda bude lepší, bude v ní více kyslíku, což napomáhá lepší ekologii. Ve stojaté vodě rostliny odnímají kyslík a kvalita vody se zhoršuje. Tekoucí voda pomáhá vodu čistit a údržba jezírka je potom snazší. Na oživení jezírka je dobré myslet při zakládání jezírka, protože stavební úpravy se dělají souběžně, ale není to vyloučeno ani po založení jezírka. Nejprve je nutné vymodelovat tvar v terénu, například pro přitékající potůček, na dno dát geotextílii, která zabraňuje růstu kořenů a chrání jezírkovou fólii.
Údržba jezírka musí být pravidelná
V rámci prací na oživení jezírka postupujte uvážlivě, není třeba to přehánět. Například fontána by neměla být vyšší než je poloměr plochy jezírka. Břehy se upravují kameny a rostlinami. Ani při tvarových kreacích při budování jezírka nezapomínejte, že důležitá je pravidelná údržba jezírka. Je nutné odstraňovat nečistoty, bojovat s přemnoženými řasami. Právě řasy dělají v jezírku největší potíž. Může to být proto, že na jezírko většinu dne svítí slunce. Lepší je zastíněné místo. Údržba jezírka však neznamená, že vyměníte starou vodu za novou. Přišli byste o živočichy, kteří vytvářejí v jezírku ekologickou rovnováhu. Odčerpejte vždy část vody do nádob a po vyčištění kalu a usazenin, vodu do jezírka opět vraťte.