Praha (Pressweb) - Tenký tlustý, černý, pozinkovaný? I takový může být plech. Jde o hutní materiál, který se využívá v mnoha oborech – ve stavebnictví, zámečnických odvětvích a zejména v karosářském průmyslu. Vyrábí se v ocelárnách z polotovarů – ocelových předvalků. Ty se zpracovávají na válcovacích stolicích za tepla nebo za studena, až se z nich získá plechový pás o požadované tloušťce. Například černé plechy se dodávají v tloušťkách od 25 do 120 milimetrů. Nevýhodou plechů je, že snadno podléhají korozi, proto se musí pokrývat ochrannou vrstvou.
Plech se používá zejména jako krytina, ale také na opláštění
A na co všechno se plech používá? Ve stavebnictví slouží zejména jako krytina nejrůznějších objektů – malých přístřešků i velkých skladových i průmyslových hal. Velmi často se používá k opláštění formou sendvičů. Jde o samostatný díl, který má na vnější i vnitřní straně plech a mezi ním jsou izolační vrstvy. Jednotlivé díly se pak spojí po celém obvodu stavby a opláštění je hotovo. Práce se sendvičovými panely je snadná a plášť už nepotřebuje další úpravu. V panelech se skryje elektrická izolace i další potřebná infrastruktura. Plechy slouží také k výrobě okapů a nejrůznějších svodů dešťové vody.
Nejlepší ochrana plechu je potažení kovem
Vlhké prostředí způsobuje, že plech koroduje. Jako ochrana slouží různé nátěry, ale zejména pokovování. Používá se zinek, cín, nikl i chrom. Nejběžnější je zinkování. Používá se několik metod, například galvanické pozinkování s využitím elektrolytu nebo ponoření do roztaveného kovu, tzv. žárové zinkování. Plechy potažené zinkem také reagují s vnějším prostředím a postupně se vrstva ochrany ztenčuje, ale stále vydrží podstatně déle než plechy bez ochrany. V potravinářství se uplatňuje jako ochranu cín, jehož výhodou je, že nereaguje s potravinami.