Praha (Pressweb) - Hutní materiál, který se požívá v mnoha oborech, ale zejména ve stavebnictví a kovovýrobě, se většinou dále opracovává. Kov je materiál, který je velice tvárný a dobře svařitelný. To z něho dělá ideální polotovar v mnoha průmyslových odvětvích. Například betonářská ocel, což jsou ocelové tyče s typickými výstupky na povrchu, se řeže na různé délky, ohýbá se a svařuje do armatur, do kterých se vlévá beton a vytváří se železobeton. Profilová ocel se také řeže a svařuje. Také plech před konečným zpracováním prochází řadou dílčích úprav. Řeže se, děruje, ohýbá a zejména se tvaruje pro využití v karosářském průmyslu.
Kovový plech se upravuje, aby byl odolnější vůči vzdušné vlhkosti
Co je vlastně plech? Jsou to ocelové desky o různé tloušťce, většinou hladké. Dělí se na černé válcované za studena nebo za tepla, plechy černé tlusté o tloušťce většinou 10 až 50 milimetrů, pozinkované, s výstupky, tvarované a děrované. Kromě ocelových plechů, které se nejvíce využívají, existuje také plech měděný, hliníkový, mosazný a titan-zinkový. Ty se využívají zejména v elektrotechnice, jako střešní krytiny, k výrobě hudebních nástrojů, v automobilovém a leteckém průmyslu. Například z měděných plechů se zhotovují i šperky.
Tahokov neboli děrovaný plech slouží i jako dekorativní prvek
Děrovaná plechová deska se nazývá tahokov. Je to kovová mřížovina, která se vyrábí nastřižením kovového plechu a následným tažením. Vznikne síto s různě velkými oky, které je lehčí než původní materiál. Využívá se pro nejrůznější průmyslová síta a třídiče, dále jako výplň plotů, ze silného tahokovu se vyrábějí schodišťové stupně a zábradlí. Existují také dekorativní varianty s různě velkými a protaženými či dvojitými oky, nebo ve tvaru rybích šupin. Tyto perforované plechy jsou oblíbené jako architektonický prvek například na fasádách či dělících stěnách.