Praha (Pressweb) - Potřebujete postavit konstrukci pro skladovou halu nebo jen pro policový systém do interiéru? Z hutního materiálu se vám budou hodit jakly. Jde o ocelové profily většinou čtvercového nebo obdélníkového průřezu. Mají značnou nosnost i při relativně slabší stěně profilu. Jejich spojení do požadované konstrukce se provádí buď svařováním, šroubováním nebo nýtováním. Jakly se vyrábějí z ocelových polotovarů válcováním ocelového pásu na válcovacích stolicích, tažením ze svařených trubek nebo přímo svařováním. Rozlišujeme tenkostěnné nebo silnostěnné.
Tenkostěnné a silnostěnné jakly mají různé použití
Jakl tenkostěnný se zhotovuje válcováním za studena, protože touto technologií se dosahuje větší přesnosti rozměrů. Je vhodný pro drobnější konstrukce zařízení, strojů či konstrukční systémy v interiérech. Silnostěnné jakly se používají pro robustní venkovní konstrukce, často se povrchově upravují zinkem, aby odolaly lépe povětrnostním vlivům. Jejich nabídka je velmi široká, rozlišují se podle tloušťky stěny a velikosti průřezu. Vhodné jakly pro stavebnictví i zámečnické výrobky navrhuje projektant, který spočítá požadovanou nosnost pro danou konstrukci.
Uzavřený ocelový profil si nechal patentovat kovář Jäkl
Jakly se používají od 20. let minulého století, kdy si tento uzavřený ocelový profil nechat patentovat kovář Jäkl z Rýmařova. Založil firmu Jäklův železářský průmysl, která se specializovala na výrobu ocelových profilů a trubek. Dnes jsou jakly jedním z druhů ocelových profilů, které nacházejí uplatnění ve stavebnictví, strojírenství, zemědělství, v chemickém, nábytkářském i automobilovém průmyslu. Do kategorie hutního materiálu patří také trubky, plechy a betonářská ocel. Například z betonářské oceli se používají různé tyče neboli roxory a svařované kari sítě do základových desek či stěn.