Praha (Pressweb) - Dnes už není možné se spolehnout jen na mapu či projekt při hledání inženýrských sítí. Pro přesné určení trasy elektrického, plynového či vodovodního vedení slouží lokátory. Díky nim se úspěšně hledají nejen poruchy na sítích, ale i trasy pro plánování výkopů. Lokátory přesně najdou místo nebo trasu, takže nehrozí nebezpečí, že se kabely či potrubí pří výkopových pracích poruší. Jsou užitečným pomocníkem jak energetických a vodohospodářských společností, tak i stavebních firem. Profesionální přístroje najdou nejen místo, ale i hloubku uložení, případně i poškozenou izolaci.
Lokátory kromě hledání tras vedení a jejich poruch slouží i pro hledání hraničních znaků, kovových poklopů nebo i kovových mincí uložených v podzemí. A už nemusíte mít těžký přístroj, se kterým se v terénu obtížně pracuje. Špičkové lokátory na hledání pod povrhem mají ergonomický tvar, jsou lehké, ale výkonné. Pro hledání jednotlivých kovových předmětů jsou určeny ruční lokátory, které mají dosah až 5 metrů do hloubky. Dokáží odstínit rušivé vlivy například zaparkovaných automobilů. Jsou mimořádně citlivé a mají rychlou odezvu.
Lokátory pracují na principu vysílání a přijímání radiových signálů. Přístroj tyto signály poté analyzuje, zvukovým signálem označí místo nálezu a jeho další charakteristiky. Lokátory dokáží určit charakter kabelu nebo potrubí i hloubku jeho uložení. Signály i jejich analýzu lze sledovat na displeji. Například pro hledání kovových předmětů v podzemí stačí jednodušší lokátory, které při pohybu nad terénem rychle reagují na poklopy, hřeby či trubky uložené v zemi. Špičkové přístroje pro techniky distribučních společností dokáží rozlišit charakter jednotlivých inženýrských sítí i jejich směr. Mají různé frekvenční režimy, které snižují chyby na minimum.