Hradec Králové (Pressweb) - Rozhodnout se pro vytápění podlahou je správný krok k vytvoření příjemné a nepřehřáté domácnosti. Pokud přistoupíte k tomuto řešení, bude vás čekat další rozhodování. Podlahové topení totiž přichází v množství forem a podob. Které si vyberete?
Podlahové topení
V základní podobě se rozlišuje princip podlahového topení. Volit lze buď sálavé podlahové vytápění typicky využívané ve většině případů, nebo konvekční podlahové topení. Rozdíl mezi nimi je především v samotném mechanismu vytápění. Zatímco sálavé podlahové vytápění využívá celou plochu podlahy a u nás je nejběžněji využíváno především pro svou ekonomickou výhodnost a pocitový komfort, konvekční podlahové topení funguje pouze na několika místech podlahy, především pod okny nebo u dveří, kde nahrazuje klasické radiátory a průduchy v podlaze propouští do prostoru teplý vzduch. Není ovšem tak výhodné, poněvadž nezahřívá celou podlahou a je nutné zahřívat topná tělesa pod podlahami na vysoké teploty, obdobně jako u radiátorů.
Zůstaneme tedy u sálavého topení podlahou, kdy jsou topná tělesa rozmístěna pod celou podlahou a mohou fungovat na různé zdroje tepla. Mezi nejčastěji využívané patří především elektrické podlahové vytápění a v menší míře teplovodní podlahové vytápění. Elektrické podlahové vytápění je oblíbenější z jednoho prostého důvodu, kterým je výrazně snazší pokládka celého topného systému, než je tomu u konkurenčního teplovodního podlahového vytápění.
Elektřinou se sice nikomu topit nechce kvůli její rostoucí ceně, ale u podlahového topení je ovšem výhoda v tom, že není nutné díky velké sálavé ploše zahřívat topná tělesa na vysokou teplotu, stačí přibližně 18 stupňů pro vytvoření optimální tepelné pohody. Pro pokládku jsou nejsnazší především elektrické topné folie, které jsou pouze několik milimetrů silné a mohou tedy být takřka přímo pod podlahovou krytinou. Jiné varianty nabízejí topné rohože nebo kabely, které se dají navinout v různé hustotě po celé podlaze.