Praha (Pressweb) - Dnešní domácí ani zahraniční přeprava zboží se neobejde bez dřevěné palety. Chytrý nápad umožnil vyrobit standardní podložku, s níž se dá nejrůznější zboží velmi snadno nakládat, vykládat i skladovat. Paleta má však parametry, které je nutné dodržovat. Výhodou je, že výrobci zboží i přepravci vědí přesně, jakou má paleta nosnost, rozměry, jaké zařízení lze pro manipulaci s ní použít. Dřevěné palety se staly takovým hitem, že se z nich vyrábí venkovní i interní nábytek, jsou jimi vybaveny kavárny i restaurace. Paleta má navíc dlouhou životnost.
Paleta má standardní rozměry i nosnost
Standardní dřevěné palety neboli europalety mají rozměry 800 x 1 200 mm, dají se vidlicemi nízkozdvižného nebo vysokozdvižného vozíku nabrat ze všech stran. Vyrábí se z různých druhů dřeva smrkového i listnatého, nesmí však obsahovat plíseň, hnilobu nebo poškození dřevokaznou houbou. Paleta má obsah vody v sušině maximálně 22 procent. Paleta se skládá ze špalíků, přířezů a svlaků. Přířezy a špalíky jsou u ložné podlahy na horních hranách zkosené. Přesné parametry musí mít u dřevěné palety i spojovací materiál, výrobci mají na výrobu palet licenci a jednotlivé výrobky se namátkově testují na odolnost.
Palety se dají opravit a znovu použít
Správná nová paleta musí být světlá, čistá bez plísně a hniloby. Všechny špalky mají být nevyštípané, svlaky a přířezy nesmí být poškozené. Nosnost palety je 1 500 kilogramů a dají se stahovat tři dřevěné palety na sebe. Nosnost spodní dřevěné palety je tedy maximálně 4 500 kilogramů. Někteří přepravci nevědí, že poškozená paleta se dá opravit a znovu použít. Jsou firmy, které vykupují palety buď na opravu, nebo k využití jako palivové dříví. Paleta má opravdu mnohostranné použití. Stačí se jen podívat, jaký nábytek se z nich dá vyrobit. Takové nábytkové palety jsou samozřejmě hoblované, případně upravené lakem nebo barvou.