Hradec Králové (Pressweb) - Pomoc profesionální účetní nebo daňového poradce dnes potřebuje téměř každý podnikatel. Jestliže se vám nevyplatí využívat výdajové paušály a chcete výdaje uplatnit ve skutečné výši, musíte vést po celou dobu podnikání daňovou evidenci. V takovém případě budete služby účetní pravděpodobně potřebovat každý měsíc. Když evidenci nevedete a uplatňujete výdaje paušálem, tak možná zase potřebujete pomoci s vypracováním daňového přiznání.
Účetnictví nebo daňová evidence?
Podnikatelé působící jako OSVČ nemají povinnost vést účetnictví ani daňovou evidenci. Zjednodušení jim přinášejí výdajové paušály, jejichž výše je daná ze zákona. Znamená to, že v daňovém přiznání k dani z příjmu fyzických osob uvedou výdaje v paušální výši (například se jedná o 60 % z příjmů) - výše paušálů je různá pro podnikatelské obory a pohybuje se od 30 do 80 %.
Pokud se vám výdajové paušály nevyplatí, tak je nezbytné vést daňovou evidenci, abyste si mohli uplatnit výdaje ve skutečné výši. Další možností je vedení účetnictví (dříve podvojného účetnictví), které je nezbytné pro obchodní korporace. Dobrovolné vedení účetnictví, tj. v případech, kdy vám to zákon nenařizuje, je většinou zbytečné. Zajímavé a užitečné informace týkající se účetních a daňových povinností si můžete přečíst na portálu ucetni-danove-poradenstvi.cz.
Daňové povinnosti neřešte jen na konci účetního období
Jestliže si sami nedokážete zpracovat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob nebo třeba k DPH, můžete oslovit daňového poradce a s ním se domluvit na pravidelné spolupráci. Budete tak mít jistotu, že se nedopustíte chyby. Ta by se vám v takovém případě mohla prodražit, protože pokud na daních odvedete méně, než je vaší povinností a finanční úřad to zjistí, tak budete na dani doplácet a navíc platit i pokutu.