Praha (Pressweb) - Ačkoliv příznivce alternativní medicíny budou tvrdit něco jiného, správná činnost srdce se nedá vyšetřit bez EKG neboli elektrokardiografie. Je to základní vyšetřovací metoda v kardiologii, která má za cíl přesně změřit činnost srdce pomocí snímání elektrických vzruchů. U EKG jde o tzv. akční potenciál, jenž je vyvoláván stahy srdečního svalu. Protože tělní tekutiny jsou dobrý vodič, změny elektrického napětí lze měřit i na povrchu těla. EKG křivky se snímají pomocí EKG přístrojů, které mají škálu různých funkcí podle toho, jak podrobné potřebuje lékař vyšetření.
EKG se měří v klidu nebo při zátěži
EKG lze měřit v klidovém stavu, při zátěži nebo kontinuálně. Měření EKG dokáže odhalit změny v srdeční činnosti, které jsou projevem nějakého onemocnění. Může jít o akutní onemocnění, například arytmii, ale vyšetření pomocí EKG odhalí například infarkt myokardu, který pacient prodělal už dříve. S činností srdce souvisí i měření krevního tlaku. Provádí se buď jednorázově prostřednictvím tlakoměru, nebo kontinuálně, k čemuž slouží holter TK. Tento přístroj – holter TK je malá krabička s elektronikou, která zaznamenává změny tlaku z čidla v manžetě umístěné na paži pacienta.
Holter TK odhalí nepřirozené změny krevního tlaku
Holter TK měří krevní tlak po celý den v malých intervalech. Tlak vzniká tak, že srdce krev nasává a vytlačuje ji do cév celého těla. Tlak krve působí na stěny cév, které jsou namáhány. Nebezpečný je zejména vysoký tlak neboli hypertenze, která může způsobit řadu nemocí, například srdeční kolaps, mozkové příhody či ledvinové potíže. Vliv na krevní tlak má věk, mentální rozpoložení a fyzický stav organismu. Holter TK, který zaznamenává tlak krve celých 24 hodin, nejlépe několik dní, dokáže přesně odhalit změny tlaku v průběhu času a lékař tak může stanovit vhodnou léčbu.