Praha (Pressweb) - Přístroje pro měření EKG už dnes nemají jen lékaři specializovaných ambulancí. Stále častěji se jimi vybavují i praktiční lékaři. Klidové EKG je základním měřením činnosti srdce, které dá lékaři informaci o tom, zda je srdce v pořádku. I klidové EKG by mělo ukázat některou srdeční poruchu či začínající srdeční chorobu. EKG přístroje už dnes mají mnoho funkcí, ale není nutné, aby všechny využíval také praktický lékař. Jemu stačí jednodušší přístroj, který však dokáže kvalitně analyzovat data o srdeční činnosti. Specializované ambulance pak ocení špičkové přístroje. Ty měří klidové EKG i zátěžové testy na srdce ve spojení s ergometry. Jsou pohodlné s velkým barevným displejem a umožňují variabilní tisk i ukládání záznamů.
Malé EKG přístroje uloží i tisíce záznamů
Novou generací EKG přístrojů jsou přenosná zařízení, která nezaberou v ordinaci žádné místo, vloží se do zásuvky nebo uloží do skříně. Mají vynikající displej, který rozlišuje i jemné křivky elektrokardiogramu. Snadno se s nimi manipuluje. Jsou vhodné pro klidové EKG, a pokud je lékař často nepoužívá, dají se intuitivně ovládat většinou jedním tlačítkem. U přenosných variant EKG přístrojů vydrží baterie několik hodin, takže není nutné je připojovat k síti. Mají už dostatečnou paměť, takže uloží tisíce záznamů zaznamenaných křivek EKG.
Klidové EKG se nejčastěji měří při preventivních prohlídkách
EKG přístroje měří srdeční činnost v klidu – to je klidové EKG, při zátěži nebo kontinuálně. Klidové EKG se měří při preventivních prohlídkách nebo při potížích, například při vysokém tlaku, bušení srdce či bolesti na hrudi. Pacienta nijak nezatěžuje, obvykle trvá pět minut. Zátěžové EKG neboli ergometrie má odhalit schopnost srdce reagovat na fyzickou zátěž. Jeho pomocí se zjišťuje trénovanost sportovců, ale dá se jím odhalit i nějaká srdeční vada, která se v klidu neprojeví. Na kontinuální měření EKG se používají tzv. holtery. Měří srdeční činnost po celých 24 hodin, většinou je má pacient několik dní. Cílem je odhalit poruchy srdeční činnosti při přechodu z klidu na určitou zátěž nebo při pracovním stresu.