Praha (Pressweb) - Vývoj katastru nemovitostí v České republice je historický proces, který v dnešní době obsahuje mimo jiné také spoustu geodetických chyb. S pozemkovým katastrem začala už Marie Terezie a bez větších kvalitativních změn fungoval až do 20. století. Situace už byla natolik neudržitelná, že si vyžádala zcela novou pozemkovou evidenci.
Nový katastr nemovitostí
Vzniklý katastr nemovitostí byl sice o něco přesnější, ale mnoho chyb starého katastru převzal. Na přelomu tisíciletá přišla digitalizace katastru a opět bylo nejen mnoho chyb převzato a zdigitalizováno, ale při převodu starých map a leteckém snímkování vzniklo mnoho chyb nových.
Majitelé nemovitostí, ke kterým najednou nevede žádná cesta, by mohli vyprávět. Velmi nepříjemné problémy přinesla i digitalizace pozemkových hranic. Velmi často se tak stává, že sousedé, kteří měli desítky let jasnou hranici svých pozemků, se najednou octnou v nejistotě, když zjistí, že katastrální mapa nesouhlasí se skutečností a že chyba na hranici pozemku se bude muset opravit.
Vyřešit chybně zakreslenou hranici v katastru není jednoduchá záležitost. Na opravě se musejí shodnout všechny strany a zajistit si souhlas všech nemusí být snadno dosažitelné. S letitým sousedem se domluvíte snadněji než například s novým majitelem po prodeji, který chce chybu v katastru využít pro svůj prospěch.
Jak vyřešit spor se sousedem
Řešit takovou situaci u soudu je nákladné a zdlouhavé a i když vyhrajete, vytvoříte si zarytého nepřítele ve svém těsném sousedství. Jak se sousedem vyjít dál už obvykle soudce do rozsudku nezapíše. Je proto jednodušší se se sousedem za pomoci prostředníka dohodnout. A právě takové řešení jsou schopni najít a domluvit profesionální mediátoři. Jejich řešení je rychlejší, levnější a na jeho konci jsou spokojení sousedé, kteří jsou schopni podat si ruce. Vyřešte chybu v katastru ke spokojenosti všech zúčastněných stran. Přestaňte se přít. Dohodněte se.