Praha (Pressweb) - Katastr nemovitostí je jedním nejdůležitějších základních registrů. Jakmile se v něm vyskytne jakákoliv chyba, je nasnadě spor o statisícové či milionové částky. Bohužel chyb v katastru nemovitostí je velmi mnoho a i když se je katastrální úřad snaží odstraňovat a zápisy v katastru upřesňovat, jsou chyby v katastru stále velmi častým problémem.
Chyba v katastru dokáže také velmi znepříjemnit soužití se sousedy. Velmi časté bývají spory o hranice pozemků nebo spory o přístupové cesty. Může se stát prakticky cokoliv. Desítky let přetrvává pokojný stav, kdy jsou jednotliví vlastníci nemovitostí srozuměni s režimem užívání a všem jim vyhovuje. Stačí ale změna jediného z mnoha vlastníků a mohu nastat vleklé problémy.
Anebo se při digitalizaci katastru, která u nás neustále probíhá, podaří úředníkům zanést nesprávnou verzi mapy, případně zanést chybnou verzi některého ze zápisů v minulosti. Samotná digitalizace má navíc za úkol katastrální mapy maximálně zpřesnit.
Tam, kde byla zaznačena hranice pozemků, s přesností v řádu několika metrů, po provedení digitalizace vede hranice stanovená vektorem o přesnosti v řádech centimetrů. V tu chvíli může dojít k poměrně zásadnímu rozdílu mezi stavem zapsaným v katastru a stavem ve skutečnosti.
V takové situaci logicky může dojít ke sporu a chyba v katastru se hravě může stát jádrem vleklého soudního sporu. Dosud v klidu spolu vycházející sousedé se kvůli administrativnímu zápisu v katastru mohou stát nepřáteli na život a na smrt. Řešit chybu v katastru soudním sporem je nákladné, s nejistým výsledkem a na konci jsou poražení - soud sousedské spory nenapraví, ať už vyhraje kdokoliv. Mnohem lepší je najít oboustranně přijatelné řešení za zkušeného vyjednavače - mediátora. V takovém sporu vyhrávají všechny strany.