Jak se žije s dětským kočárkem?

Zadavatel: Magieprirody.cz | 24.10.2015 | Média, marketing

Praha (Pressweb) - Bytové domy bez výtahů, polikliniky, nádraží nebo třeba i samoobsluhy a kavárny mohou pro rodiče s kočárky představovat nepřátelské prostředí. Na některá místa se lze dostat pouze s vynaložením značné námahy, když si kočárek ke vstupním dveřím nebo na vyšší patra vynesete sami, jinde vám piktogram na dveřích jasně naznačí, že pro kočárky je vstup zakázán.


S kočárkem na druhé patro

Podle současného stavebního zákona musí mít výtah každý dům, který má více než čtyři patra. Pokud se s kočárkem nechcete lopotit na výše patra, můžete samozřejmě využít kočárkárna, kterou má téměř každý moderní bytový dům. Ne všichni rodiče tam však chtějí kočárek odkládat. Jak si tedy se schody poradit?

Zde je tip jedné maminky: "Bydlíme v domě bez výtahu a neustále vláčet kočárek až na druhé patro mě skoro omrzelo, tak jsem si v bazaru nakonec koupila ještě jeden, který mám na terase a dcera v něm může přes den klidně spát. Druhý kočárek, se kterým pak chodíme do města, nechávám zamčený v garáži. "

Ačkoliv se u nás situace mění k lepšímu a množství úřadů dodatečně ve svých budovách vybudovalo bezbariérové ​​vstupy, na mnoha místech jakoby se stále nepočítalo s tím, že tam bude nutné dostat se i s dětským kočárkem. Jsou to nejen městské úřady, ale i pošty, banky nebo dokonce zdravotní střediska. Kdysi bylo běžné nechávat kočárek před budovou, pokud se s ním nedalo vejít dovnitř. V současnosti by asi žádná odpovědná matka kočárek jen tak, bez dozoru nenechala.

Při cestách na oficiální místa "s bariérami" je proto vhodnější zvolit jiný způsob přenášení dítěte a kočárek nechat doma. Pokud to není možné, pak nezbývá, jen si najít buď doprovod, nebo rovnou hlídání. Bohužel, o dětských koutech na úřadech, které jsou v zahraničí zcela běžnou záležitostí, můžeme zatím jen snít.


Jak se žije s kočárky?

Místa, které kladou rodičům do cesty těžko překonatelné bariéry, se před dvěma lety v Česku pokusila zmapovat Síť mateřských center ve své kampani. Jak se žije s kočárky. Výsledky průzkumu jsou sice strohé, ne však nezajímavé i pro nás, jelikož situace na Slovensku je podobná. V některých českých městech průzkum odhalil dokonce problémy ve sjízdnosti chodníků, mostů nebo přístupových laviček, což není nic výjimečného ani na Slovensku.


Vstup zakázán

Mohou vůbec obchodníci zakázat vstup s kočárkem do svých provozů? Nejde o diskriminaci? Tato často diskutovaná otázka je součástí našeho antidiskriminačního zákona, který říká, že prodávající je povinen vůči spotřebiteli dodržovat zásadu rovného zacházení v poskytování zboží a služeb stanovenou tímto zákonem. Realita však často bývá jiná, jak si můžeme přečíst například na internetových diskusních fórech, kde najdeme vyjádření několika maminek, které mají s diskriminací tohoto typu mnoho zkušeností - nejen v obchodech, ale i na úřadech.
Kodex nediskriminačním podnikatele

Slovenské organizace ochrany spotřebitele zákaz vstupu s kočárkem za diskriminaci považují a poukazují na nepřesnost termínů v příslušných zákonech, které si pak podnikatel může vysvětlit "po svém". Samozřejmě, záleží i na posouzení konkrétní situace, neboť ne všechny provozy jsou přizpůsobeny takovým podmínkám, aby se v nich dalo bez obtíží pohybovat s kočárkem.

V Česku je tento problém obsažen v Kodexu nediskriminačním podnikatele, který vydalo české Sdružení ochrany spotřebitelů a ve kterém se o otázce dětských kočárků píše: "Pokud podnikatel poskytuje možnost osobního odběru zboží či služeb, zavazuje se vpouštět do provozu osoby s dětskými kočárky a osoby na invalidním vozíku, a to v situacích, kdy je na to provoz přizpůsobená. "Na Slovensku podobný kodex zatím neexistuje.

Sdružení ochrany spotřebitelů se domnívá, že zákaz vstupu s kočárkem může být diskriminačním jednáním s ohledem na rodinný stav poškozených. Prodávající může k jednomu zákazníkovi přistupovat jinak než k druhému (v tomto případě zakáže vstup s kočárkem do prostor prodejny), jen tehdy, pokud tím chce dosáhnout nějaký legitimní cíl. Přesně to vyjadřuje právnický posudek vypracovaný pro české Sdružení ochrany spotřebitelů, který by našel uplatnění i v Slovenské podmínkách: "... podnikatel by se měl snažit dosáhnout svého cíle jiným, méně drastickým opatřením.

Odlišné zacházení tedy musí být zdůvodnitelné například ochranou podnikatelovy majetku nebo bezpečnosti ostatních zákazníků. Současně však takové opatření musí projevovat známky přiměřenosti, jako je to například při zákazu vstupu se zmrzlinou, když skutečně hrozí poškození zboží. Ochrana majetku může být zajištěna dohledem úředníků či kamerovým systémem, ne takovým opatřením, jako je zákaz vstupu s kočárky. "

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Obrázek uživatele Magieprirody.cz
Česká republika
marcol@email.cz
Tel: +420 728 463 712