Praha (Pressweb) - Pěna na bazénu či na vířivce je nežádoucí jev, který vzniká především kvůli změně povrchového napětí na ohřáté vodě. Dalšími „pachateli pěny“ jsou znečištění vody a změna kyselosti. Zatímco nečistoty je možné z vody dostat pomocí vločkovače a následným odfiltrováním; zatímco kyselost či zásaditost vody je možné upravit pomocí přípravků zvyšujících či snižujících pH, povrchové napětí vodní hladiny je možné snížit pomocí odpěňovače.
Pěna útočí především na teplejší vody
Odpěňovače hladiny jsou důležitou součástí bazénové chemie, pokud si nelibujete ve studené vodě. Obecně platí, že čím teplejší voda, tím snadněji se na její hladině nežádoucí pěna vytváří. Vytváření pěny je ještě snadnější v bazénech s masážními tryskami a ve vířivkách
Typy odpěňovačů
Odpěňovače fungují na několika principech. Nejjednodušší a spolehlivě účinné jsou odpěňovače na bázi oleje. Využívají toho, že voda a olej se nemíchá. Lehčí olej zůstává na hladině a zabraňuje tvorbě pěny. Olejové odpěňovače využívají především parafinové vosky a esterové vosky. Odpěňovače na silikonové bázi fungují na stejném principu jako odpěňovače olejové, jen se jako odpěňující činidlo na hladině vody používá stejně hydrofobní oxid křemičitý. Odpěňovače na vodné bázi kombinují oba způsoby a jejich výhody.
Odpěňovače jako součást péče o bazén
Při péči o bazénovou vodu je důležité dbát celkem na čtyři věci: Správně udržovat hodnotu pH, pomocí chlorové či bezchlorové chemie zabraňovat množení řas a bakterií, vločkovačem a filtrací zachycovat a odstraňovat nečistoty a konečně pomocí odpěňovače zabránit vytváření pěny. Máte-li i při dodržování těchto zásad problém s kluzkým povrchem dna nebo stěn, je dobré zařadit na seznam prostředek zabraňující usazování nečistot. A je to. Přejeme příjemné koupání!