Praha (Pressweb) - Akustické vlnění nazývané ultrazvuk lidé na rozdíl od některých zvířat neslyší, ale pomáhá jim zejména ve zdravotnictví. Ultrazvuk se využívá k získání obrazu tkání, protože zvukové vlny v rozsahu od 2 do 18 MHz se od různých tkání odlišně odrážejí. Změna odraženého signálu se poté převede na obraz a lékař tak získává přehled o tom, jak tkáň vypadá, co skrývá a může tak zjistit některé odlišnosti od normálního stavu. Známé je například ultrazvukové vyšetření plodu v těle matky, které si někteří rodiče odnášejí na památku. Ale ultrazvuk má samozřejmě širší použití.
Ultrazvuk dokáže ukázat vnitřní orgány ve 3D zobrazení
Ultrazvuk se v moderních přístrojích využívá pro získání dvojrozměrných (2D) a třírozměrných (3D) zobrazení. Lékaři tak mohou snadno diagnostikovat změny v různých vnitřních orgánech, například v játrech, žlučníku, slinivce, ledvinách, mléčné žláze či v měkkých kloubních pouzdrech, ale také v mozku. Ultrazvuk lze použít jen v měkkých tkáních, kde je vodní prostředí. Ultrazvukové vyšetření nijak nezatěžuje pacienta, protože sonda se pohybuje po pokožce a snímá zvukové odrazy od vnitřních tkání. S pomocí toto metody lze sledovat či navigovat provádění některých zákroků uvnitř těla, například biopsii.
Pro ultrazvuk se vyplatí mít kvalitní software
Ultrazvuk se skládá ze zařízení, které generuje a přijímá ultrazvukové vlny a programového vybavení pro různé výstupy. Špičkový software zajišťuje, aby se obraz zpracoval a uchoval v co nejvyšší kvalitě. Lékař může sledovat obraz on-line nebo jej uchovat jako přímý záznam, skenovaný záznam nebo záznam pořízený z monitoru počítače. Ultrazvuk se v lékařské diagnostice stále rozšiřuje a přístroje dokáží zobrazovat tkáně s větší přesností. Jejich ovládání je snadné a praktické. Snaha výrobců je získat rychle co nejlepší obraz, aby bylo možné detekovat i drobné změny v orgánech.