Praha (Pressweb) - Pátý květen je od roku 2012 připomínán jako Světový den plicní hypertenze. Je to výroční den úmrtí prvního dítěte na plicní arteriální hypertenzi (PAH) v souvislosti s aférou s požitím toxického řepkového oleje ve Španělsku.
Odhaduje se, že různými typy chronické plicní hypertenze trpí na světě až několik desítek milionů lidí. I přes toto relativně vysoké číslo je povědomí o problematice v širší lékařské veřejnosti mnohdy nedostatečné. Světový den plicní hypertenze spojený v řadě zemí s rozličnými aktivitami pořádanými především sdruženími pacientů s tímto onemocněním je tak prostředkem, jak zvýšit povědomí o plicní hypertenzi a podpořit zájem regulátorů a zdravotnických systémů.
Sdružení pacientů s plicní hypertenzí v České republice v letošním roce spolu s obdobnou pacientskou organizací na Slovensku plánuje výstup pacientů, jejich příbuzných a přátel na Rysy, který patří k nejpopulárnějším turistickým trasám ve Vysokých Tatrách. Tento výstup bude pro pacienty s plicní hypertenzí samozřejmě pouze symbolický a za nemocného jej uskuteční jeho rodinný příslušník, známý, přítel, kamarád či kdokoliv, koho si pacient vybere za svého zástupce. Tento zástupce pak vynese na vrchol hory fotografii pacienta, pro nějž provádí výstup. Zvolený zástupce české i slovenské pacientské organizace vynese na Rysy vlajku sdružení, která zůstane na vrcholu jako symbol, připomínka akce pořádané u příležitosti Světového dne plicní hypertenze. Smyslem této konkrétní iniciativy, jejímž mottem je: „Vystup za mě “, je podpořit nemocné s plicní hypertenzí a poukázat na to, kolik energie a úsilí musejí pacienti s plicní hypertenzí vynaložit při běžných denních aktivitách, např. při ujití několika desítek metrů, což je pro ně náročností téměř srovnatelný výkon jako pro zdravého jedince několikahodinový výstup na vysokohorský štít.
Stav označovaný jako plicní hypertenze (vysoký tlak krve v plicních cévách) provází řadu onemocnění, především onemocnění srdce a plic. Méně často je plicní hypertenze způsobena přímo postižením plicních cév (plicní arteriální hypertenze – PAH je důsledkem postupného ztlušťování cévní stěny malých plicních tepen, chronická tromboembolická plicní hypertenze – CTEPH je způsobena zúžením či uzávěry plicních cév nerozpuštěnými krevními sraženinami, které se dostávají do plicních cév při akutní plicní embolii). Léčebné možnosti plicní hypertenze se liší podle toho, co je její příčinou. Plicní hypertenze při onemocnění levého srdce a plic spočívá v léčbě základního srdečního nebo plicního onemocnění. CTEPH je ve většině případů léčitelná a mnohdy vyléčitelná chirurgickou plicní endarterektomií (odstranění nerozpuštěných krevních sraženin z plicních cév). Jde o velmi složitý výkon v mimotělním oběhu, který je nutno na klíčovou část operace dokonce zastavit. V ČR je léčba CTEPH soustředěna do Kardiocentra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde jsou operováni i pacienti ze Slovenska. PAH je nevyléčitelné, ale v posledních dvaceti letech především farmakologicky léčitelné onemocnění. Terapie tohoto vzácného onemocnění probíhá ve dvou centrech v Praze (Všeobecná fakultní nemocnice, IKEM) a ve Fakultní nemocnici v Olomouci.
Sdružení pacientů s plicní hypertenzí je neziskovou organizací, která sdružuje nemocné, příbuzné, přátele a také zdravotníky s cílem zvyšovat povědomí o plicní hypertenzi mezi laiky i zdravotníky, upozorňovat na specifické problémy tohoto onemocnění (obtížná diagnostika, mimořádně nákladná léčba) a vytvářet prostor pro podpůrné aktivity.