Praha (Pressweb) - Jste sice majitelem domu, chaty či polností, ale může se vám stát, že při nahlédnutí do katastru nemovitostí už své jméno mezi vlastníky nenajdete. Nebo se vám ozve banka a bude chtít vaši nemovitost prodat, protože jí nesplácíte úvěr. Ale vy jste si nic nepůjčili! Jak je to možné? Podvody s nemovitostmi umožňuje nový katastrální zákon, který platí od roku 2014. Dává totiž přednost zapsanému stavu před skutečným. Dosud existovala vžitá praxe, že nejdůležitější byl skutečný stav, nikoli zapsaný. Lidé často zapomínali změny v majetku zapsat do katastru, ale to zákonu nijak nevadilo. Po roce 2014 jsou však podvody s nemovitostmi velmi časté.
Podvody s nemovitostmi – jde to velmi snadno
Myslíte si, že podvody s nemovitostmi se vás netýkají? V roce 2012 prodali podvodníci nemovitý majetek za 1,5 miliardy korun. Postupují docela jednoduše. Obstarají si vaši plnou moc s padělaným podpisem a mohou začít. Uzavřou vaším jménem kupní smlouvu a požádají o zápis do katastru. Úředníci umístí na 20 dní do katastru k vaší nemovitosti zápis, že se chystá převod. Po této lhůtě vlastníka přepíší. Jak snadné. Podvody s nemovitostmi se mohou dotknout každého. Anebo si podvodníci vezmou u banky úvěr a vaši nemovitost zastaví. Se splácením si nedělají starosti, ty nastanou až vám.
Dejte si pozor na svůj majetek
Jedinou ochranou před podvody s nemovitostmi je pravidelná kontrola na vašem listu vlastnictví. Pro vás samotné to však bude dost náročné. Myslet na to, že si musíte každý týden prohlédnout katastr nemovitostí. Na to určitě zapomenete. Službu na ochranu před podvody s nemovitostmi si však můžete objednat. Vaše nemovitosti tak budou v bezpečí. Informace o tom, jak vypadá váš list vlastnictví, dostáváte pravidelně e-mailem. Jakmile se u vaší nemovité věci objeví informace o zápisu či plombě, máte dost času tento převod zpochybnit.