Z výsledků Českého statistického úřadu vyplývá, že trend odlivu obyvatel z měst na vesnice a do satelitních obcí se pomalu ale jistě otáčí, a počty obyvatel české národnosti ve velkých městech opět rostou. Jedny z nejvyšších čísel v tomto směru pak samozřejmě vykazuje „matka měst“, Praha.
Přestože venkovské oblasti již za městy nezaostávají v dostupnosti základních služeb v takové míře, jak bylo zvykem v minulosti, lidé se do měst stěhují především kvůli kariéře - za studiem či kvůli pracovním příležitostem. Ekonomická situace velkých měst je nepopiratelně silnější - a nejsilnější pak v Praze, oblasti s nejmenší nezaměstnaností a nejvyššími průměrnými platy v České republice. Bydlení v Praze je proto opět velkým lákadlem.
Dalším důležitým faktorem jsou i veškeré služby, bohatá nabídka kulturního vyžití a sportovních aktivit prakticky na dosah ruky, což je veliké lákadlo především pro mladší část populace. Senioři žijící v metropolích zase kvitují kvalitní veřejnou dopravu.
Tvář velkých měst a Prahy nevyjímaje také v porevolučním období prošla výraznou obměnou. Revitalizují se staré a nepoužívané průmyslové oblasti a zvyšuje se množství zeleně, díky níž se může i člověk ve velkém městě cítit jako na venkově. Není kvůli tomu ani potřeba bydlet na periferii - i centra měst v současnost prochází zajímavými úpravami.
V centru Prahy jde zejména o Karlín a oblast Rohanského ostrova. Od ničivých povodní v roce 2002 se tvář této městské části změnila k nepoznání. Staré průmyslové budovy jsou pomalu nahrazovány moderní architekturou, díky níž se Karlín stává jednou z nejmalebnějších čtvrtí města.
Zájemce o bydlení v centru Prahy, v Karlíně, musí upoutat developerský projekt Rezidence Vltava. Působivá novostavba nabízí byty v široké škále rozměrů, všechny v nejmodernějším provedení, které budoucím obyvatelům zaručuje pohodlí, bezpečnost a klid. Což jsou jedny ze základních vlastností dobrého domova.