Praha (Pressweb) - Rozhodli jste se splnit si svůj sen a pořídit si svůj dům? Chcete ušetřit a dům stavíte svépomocí? Stojíte před nelehkým úkolem. Stavba svépomocí předchází obíhání úřadů, jednání s architektem, s bankami ohledně financování domu, případně shánění stavebního pozemku.
Dům si můžete nechat architektem navrhnout na míru nebo si zakoupit již hotový projekt z typových katalogů, které najdete na internetu, ale i tak počítejte s možnými úpravami tohoto projektu, např. změnu příček, dveří či umístění krbu, apod. Při hledání pozemku se rozmyslete, jak by měl dům vypadat, jeho velikost, důležité je, z jakého bude materiálu, (velmi oblíbené jsou dřevostavby)zda se bude jednat o pasivní, aktivní nebo nulový dům. Po zakoupení pozemku si nechejte vytvořit či upravit projekt domu a zjistěte si na stavebním úřadě, co vše budete potřebovat k ohlášení stavby nebo k vydání stavebního povolení.
Vhodné je, si na vyřízení veškerých těchto formalit nalézt vhodného člověka, který vám případně bude vykonávat i funkci stavebního dozoru. Jako první fází po získání všech povolení a začátku stavby je shrnutí ornice do hloubky 15 cm. Poté je potřeba pozemek znovu pomocí nivelačního přístroje přeměřit hranice pozemku, vápnem vyznačit základy domu. Ornici můžeme použít jako bednění, nevyvážíme ji, protože se nám bude na stavbě mimo jiné hodit pro úpravu terénu.
Dalším krokem je vykopání samotných základů a vybudování ztraceného bednění. Následuje kontrola technickým dozorem, případně geologem. Poté je vylita základová deska. Poté můžete začít s první vrstvou zdiva. Samotná hrubá stavba je postavena velmi rychle. Ideální je nechat ji vymrznout, i když díky stavebním materiálům, které se v dnešní době používají to není potřeba. Pokud si necháváte postavit montovaný dům, můžete bydlet již za tři až čtyři měsíce.