Praha (Pressweb) - Celoživotní vzdělávání má různé podoby, ať už jde o formální nebo neformální získávání vědomostí a dovedností. Jaké jsou tedy vlastně ony formy a možnosti celoživotního učení?
Vzdělání má vždy smysl
Rozvíjet své intelektuální schopnosti, pracovní dovednosti, zlepšovat své společenské i profesionální postavení, to jsou pro mnohé lidi samozřejmé záležitosti. Jiní k tomu mohou být donuceni okolnostmi a nároky svého povolání. Kromě základního vzdělávacího programu, který nám pomohl získat znalosti a vědomosti od narození až po počátek pracovního procesu, existuje spousta dalších způsobů, jak se dále vzdělávat. A bezpochyby je přínosné takové možnosti využít. Získáte díky tomu nové kvalifikace a příležitosti ve svém oboru. A také si nepochybně oprášíte to, co jste již nejspíše znali, ale dávno zasunuly hluboko do paměti.
Formy celoživotního vzdělávání
Celoživotní učení je definováno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy jako ucelený koncept vzdělávání od narození až do zralého věku člověka, kdy na sebe jednotlivé fáze navazují. Podle charakteristiky celoživotního vzdělávání se takovéto učení dělí na informální, neformální a formální. Informálním se myslí neorganizované samovzdělávání prostřednictvím každodenních běžných činností, pracovních zkušeností a volnočasových aktivit. Mezi neformální učení se řadí různé rekvalifikační, počítačové nebo jazykové kurzy, školení a jiné formy výuky, která ale nevede k získání dalšího stupně vzdělání a diplomu. Ten získáte pouze prostřednictvím formálního učení, tedy absolvováním studia na vzdělávacích institucích, od základních škol až po univerzity.
Studium na vysoké škole
Pokud se bavíme o studiu při zaměstnání, jedná se samozřejmě nejčastěji o studium na vysoké škole. Nabídka studijních oborů, které je možné absolvovat dálkově i při zaměstnání, je přitom velmi široká. Vybrat si můžete od filozofických oborů až po ekonomiku a finance. To je ostatně v dnešní době velmi žádaná oblast. Jednou z nejprestižnějších takto zaměřených škol je Bankovní institut vysoká škola (BIVS), nejstarší soukromý vysokoškolský ústav v celé České republice. Nabízí takové obory, jako je například Bankovní management, Oceňování majetku nebo Ekonomika a management podniku rozdělený na různé specializace.
Mnoho dobrých důvodů
Proč se pustit do studia i v pozdějším věku, kdy už stará školní vysvědčení zavál prach, je celkem jasné. Vede k tomu ve většině případů touha po lepším pracovním uplatnění a kariérním růstu. Dobrou motivací je ale také vyšší společenské postavení a samozřejmě často i vlastní touha po nových znalostech a dovednostech, se kterými souvisí i sebehodnocení člověka.
Studovat při zaměstnání je možné
Sice je to poměrně náročné, ale i při běžném pracovním vytížení nemusíte mít obavy pustit se do studia vysoké školy. Možná to dokonce váš zaměstnavatel ocení a zlepší se vám u něj vyhlídky do budoucnosti. I kdyby ale ne, při troše dobré vůle učení jistě zvládnete. Samozřejmě ale musíte počítat s tím, že tomu budete muset obětovat na nějakou dobu svůj volný čas. Ovšem diplom takto získaný pro vás bude o to cennější. Vysoké školy se snaží vycházet studentům kombinovaného studia vstříc nabídkou kvalitní a efektivní formy vzdělání, která se dá skloubit s pracovním a rodinným životem. Takové vzdělání je samozřejmě plnohodnotnou variantou denního prezentačního studia.
Celoživotní vzdělávání je skvělým způsobem, jak nezůstat pozadu a držet krok s nároky moderní doby. Neustále je totiž čemu se učit a takové znalosti se vám jistě budou hodit.