Jaké dřevo na vchodové dveře?
Praha (Pressweb) - Vchodové dveře vytvářejí dominantu každého domu a jsou na ně kladeny vysoké nároky. Dveře plní totiž nejen funkci estetickou, ale také termoizolační a bezpečnostní. Proto je výběr materiálu pro výrobu dveří tak důležitý. Každé dřevo má jiné vlastnosti a ne každé je pro vchodové dveře vhodné. Při výběru masivu je potřeba zvažovat, jakou má dřevo barvu, lesk, texturu, tvrdost, pevnost, houževnatost a pružnost.
Je potřeba brát v úvahu, že barva dřeva se mění vlivem světla, vzduchu a vlhkosti, že dřevo může vykazovat hedvábný lesk, ale také může být bez lesku, že textura (kresba) dřeva může vytvářet letokruhy nebo dřeňové paprsky a v každém pohledu je jiná.
Nejběžnější dřeviny na výrobu oken, dveří a nábytku
Smrk má dřevo světlé s výraznými letokruhy, které je lehké, pružné a pevné, s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Vzhledem k častému napadení dřevokazným hmyzem je potřeba hotové výrobky preventivně chránit.
Borovice vyniká svojí odolností a pevností, je však barevně nestálá, obsahuje vyšší podíl pryskyřice, která zvyšuje odolnost proti povětrnostním vlivům, a proto se často používá na výrobu oken.
Modřín je oblíbený pro svoji pevnost, trvanlivost a odolnost vůči hnilobě. Typické jsou pro něj výrazné letokruhy a četné malé suky. Používá se nejčastěji k výrobě masivního nábytku, schodů, zábradlí.
Buk má dřevo tvrdé, málo pružné, ale poměrně pevné. Používá se v nábytkářství, na ohýbaný nábytek (zejména židle Thonet) i na krájení dýh. Nevyniká trvanlivostí, ale velmi dobře se opracovává, moří a lepí.
Dub je dlouhodobě jedním z nejžádanějších dřev, protože má nejvyšší tvrdost, pevnost, odolnost a trvanlivost. Z našich dřev nejdéle vzdoruje nejen povětrnostním vlivům, ale i střídání vlhka a sucha. V minulosti se z něj vyráběla mlýnská kola, piloty k mostům a lávky, sudy a dneska se vzhledem k výše uvedeným vlastnostem z dubového masivu vyrábějí zejména dřevěné vchodové dveře.