Praha (Pressweb) - Určit přesně, kudy vede elektrické, plynové či vodovodní vedení v zemi jen s dokumentací a mapou, není snadné. Skutečná trasa nemusí vždy odpovídat dokumentaci a u starých vedení nejsou mapy někdy vůbec k dispozici. Jedinou šancí jsou lokátory inženýrských sítí. Moderní elektronika, která se navíc neustále vyvíjí, dokáže detekovat kabely a kovové potrubí na základě jejich elektrické vodivosti. V případě plastového potrubí díky přiloženému signalizačnímu vodiči nebo pokud je trasa označena markery.
Lokátory inženýrských sítí slouží profesionálům k přesnému určení trasy pro bezpečné zemní práce a výkopy, i k opravám poruch.
Jednoduché lokátory inženýrských sítí dokáží odhalit nejen kovová, ale i plastová potrubí a kabely, určit jejich trasu a také hloubku. Profesionální lokátory inženýrských sítí dokáží navíc uložit údaje o trasování do externí nebo interní GPS, lokalizovat markery, plášťové poruchy na kabelech nebo identifikovat kabel ve svazku. Tato zařízení jsou velmi přesná, liší se jen v desítkách centimetrů. Umí také odhalit poruchy v izolaci plynovodů. Špičkové lokátory Radiodetection jsou vybaveny LCD displejem s černobílým obrazem, který usnadňuje za jakýchkoli světelných podmínek rozpoznávání podzemních sítí.
Lokátory inženýrských sítí využívají principu elektromagnetické indukce. V případě plastových potrubí se do podzemí vysílají zvukové pulsy, které reagují na proudící tekutiny. Plastová potrubí lze dále vyhledat trasováním přiloženého signalizačního vodiče nebo zasunutím sondy přímo do potrubí. Lokátory inženýrských sítí jsou důležité pro plánování stavební činnosti či plánování oprav. Přístroje pro detekci britských, německých a amerických značek Radiodetection, Primayer, a Esders, RiserBond a Schonstedt dodává na českých trh firma Radeton.