28. červenec je Světovým dnem hepatitidy

Zadavatel: BON Media, s.r.o. | 29.7.2014 | Zdraví

Praha (Pressweb) - O závažných zdravotních problémech, které představují různé typy virových hepatitid v Čechách i v zahraničí, informovali před pár dny odborníci na tiskové besedě v Praze u příležitosti 7. světového dne hepatitidy, který je 28. července.

"Hepatitida nebo lidově nazývaná žloutenka je stále přítomna mezi námi. Její formy mohou mít lehký průběh až po ty chronické, život ohrožující onemocnění, mezi nimiž je i cirhóza a rakovina jater," říká profesor Petr Husa z Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. Před některými formami se můžete chránit očkováním, jiné formy nemají velké možnosti prevence.

Hepatitida A probíhá vždy jako akutní nemoc, často se žloutenkou, neohrožuje však život, průběh bývá mírný. Během nemoci se vytvoří imunita a dnes je i účinná prevence - očkování proti hepatitidě A. Hepatitida B může mít rozličný průběh - bleskový, akutní, chronický nebo nosičství viru. Nejčastější je akutní průběh, často bez žloutenky, vyléčí se do půl roku od začátku nemoci, přičemž vzniká trvalá imunita. Asi 10 procent infekcí probíhá chronicky, v průběhu let se rozvíjí fibróza, cirhóza jater s komplikacemi au některých pacientů rakovina jater. Dnes existuje účinná antivirová léčba i účinná prevence-očkování proti hepatitidě B.

Hepatitida C se může projevit jako akutní hepatitida, avšak asi v 80 procentech infekcí vzniká chronická hepatitida, bez žloutenky, často se rozvíjí fibróza, cirhóza jater s komplikacemi, které zhoršují kvalitu života a zkracují život. Očkování proti této hepatitidě neexistuje. "Momentálně představuje v Čechách tento typ největší problém," uvedla doktorka Soňa Fraňková z Kliniky hepatogastroenterologie pražského IKEM, " protože její průběh je velmi často bez zjevných příznaků. Ročně zachytíme kolem 800 pacientů. Jsou to většinou lidé z rizikových skupin jako jsou intravenózní uživatelé drog, osoby s piercingem, či tetováním. V Čechách chybí komplexní screening obyvatelstva na tuto nemoc, kterou se pacient mohl nakazit i při transfuzi krve pro rokem 1992. V současnosti je již každý dárce krve podroben testům vylučujícím přenos hepatitidy.

Hepatitida D je v Čechách vzácná. Vyvíjí se pouze u pacientů, kteří jsou již infikovaných virem hepatitidy B. Hepatitida E se vyskytuje v různých zemích světa, zejména rozvojových. Její přenos mají na svědomí i špatně zpracované maso. K léčbě hepatitidy C se v ČR v současné době používají léčebné režimy na bázi interferonu. V roku 2012 byly do léčby zavedeny přímo účinkující antivirotika. "Účinnost léčby se tak zvýšila z 30% až na 80% úspěšnost," hodnotí odborný lékař Jan Šperl z IKEM. "Nové léky přinášejí s sebou kromě vyšší účinnosti i kratší dobu užívání a méně negativních vedlejších účinků." Další možností léčby chronické hepatitidy C je kombinovaná léčba více přímo účinkujícími antivirotiky. V současné době jsou již v Evropě i v Čechách registrovány nové účinné léky, které by měly mít až 100% účinnost vyléčení z této zákeřné nemoci.

Témata: hepatitida C, onemocnění, léčba

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

BON Media, s.r.o.

Sokolovská 55/81
186 00 Praha 8
Obrázek uživatele BON Media
Komunikačně kreativní agentura s velkými nápady.
BON Media, s.r.o.
Sokolovská 55/81
186 00 Praha 8
Česká republika
info@bonmedia.cz
Tel: +420 731 155 047