Praha (Pressweb) - Všimli jste si, že staré betonové plochy, například před garážemi často praskají? Je to proto, že stavbaři nedodrželi pravidlo, že do vodorovné betonové plochy se musí dávat ocelová výztuž. Prostý beton má vynikající odolnost vůči tlaku, ale málo odolává tažným silám. Změna teploty - vedro a mráz pak dokončí dílo zkázy: beton popraská a postupně degraduje. Kari sítě jsou při betonování vodorovných, a někdy i svislých ploch nenahraditelnou složkou, která betonu dodá novou odolnost. Tažné síly se přenášejí na ocel, která je pružná, výsledný železobeton je pak odolný vůči tlaku i tahu.
Kari sítě mají na své povrchu výstupky
Kari sítě patří mezi betonářskou ocel. Jde o svařené příčné a podélné dráty o různém průměru a s různě velkými oky. Většinou je průměr drátů 4 až 10 milimetrů. Na svém povrchu mají výstupky, tzv. žebírkování, které zajišťuje, aby se beton s ocelí pevněji spojil. Nevadí ani mírná koroze, která vytváří na oceli větší plochu pro spojení obou materiálů. Kari sítě se prodávají v kusech, například o rozměrech 2 x 3 metry, nebo 2,4 x 6 metrů. Nesmí se však pokládat přímo na zem, ale na ocelové nebo plastové patky, aby beton dostatečně obalil ocelový drát. Minimální vrstva betonu, která obaluje ocel, má být dva centimetry.
Ocelovou výztuž může poškodit koroze
Kari sítě nejsou jediným druhem betonářské oceli. Při betonování jiných dílů stavby než vodorovných ploch se používají tzv. roxory, což jsou ocelové tyče se žebírkováním. Z nich se svaří konstrukce, která se poté proleje betonem, jenž se musí následně upěchovat. Používají se na to vibrační stroje. Je důležité, aby čerstvý beton pevně přilnul k oceli a zabránilo se pronikání vody. Pokud se v betonu nechají dutiny, voda se dostane až k ocelové výztuži, která zkoroduje. Ze železobetonu se stává prostý beton, který poškozují tažné síly. Koroze může železobetonovou stavbu znehodnotit tak, že se zhroutí.