Praha (Pressweb) - Výrobci kamen urazili od otevřených krbů dlouhou cestu. Nabízejí celou škálu topidel, v níž mají zastoupení mj. klasické krby, krbové vložky i kachlová kamna. Přestože topidla jsou zvnějšku podobná někdejším výrobkům, uvnitř se skrývá moderní technologie, která umožňuje získat z paliva maximální výkon a tím tepelnou energie efektivně využít. Krbová kamna s výměníkem patří ke špičkovým topidlům, které dokáží vytopit prostor s více místnostmi. Hodí se nejen na chaty a chalupy, ale i do moderních staveb, kde plní i dekorativní funkci.
Krbová kamna s výměníkem využívají až tři systém přívodu vzduchu
Krbová kamna s výměníkem mají ocelový, litinový či kombinovaný obal, topeniště je obloženo šamotem či jiným akumulačním materiálem a dvířka jsou vybavena ohnivzdorným čirým sklem. Součástí kamen je ještě rošt a popelník. Co je však největším přínosem vývoje posledních let? Je to odlišný přívod vzduchu. Krbová kamna s výměníkem mají až tři systémy přívodu vzduchu. Základním je primární vzduch, který je veden pod roštem a umožňuje zajistit první fází hoření. Sekundární vzduch proudí nad roštem a kolem skleněných dvířek a čistí sklo. Terciární vzduch umožňuje spalovat plyny uvolňované při hoření, které by jinak bez užitku odešly komínem.
Výměník je napojen na otopnou soustavu
Krbová kamna s výměníkem neslouží jen pro vytápění jediné místnosti, ale dokáží díky teplovodní soustavě vytopit větší prostor. Výměník s vodou je umístěn v horní části kamen a trubkami se ohřátá voda rozvádí do radiátorů. Například kamna Andrus od firmy VOSS Zlín dokáží vytopit prostor 268 metrů krychlových. V některých menších objektech dokonce dokáží nahradit i kotel. Výměník u těchto kamen má výkon 11 kW, celá kamna 15 kW. Kamna mají externí přívod vzduchu, to znamená, že nesnižují množství kyslíku v místnosti, a při hoření využívají terciární vzduch.