Deprese se skloňuje čím dál častěji. Je to v podstatě dobře, jelikož se potíže s ní spojené lidé konečně rozhodli řešit. Proč vlastně k depresím dochází? Na vině je genetika i životní zátěž.
Když se to týká i vás
Deprese je onemocnění, ke kterému je potřeba přistupovat stejně, jako k každé jiné chorobě. Úzkost, která se v člověku nahromadí za delší období, následně vykrystalizuje ve stav, který již není únosný a nelze jej přehlížet. Jako by nám naše vlastní tělo říkalo, že si ještě musíme ve svém životě něco dořešit, něco změnit. Psychoterapie je v této situaci rozhodně vhodnějším řešením než následná závislost na lécích, které jsou volně dostupné a potíže jen potlačují. Proč ale vlastně deprese vzniká?
Dědičnost hraje svou roli
Možná byste nečekali, že do psychického zdraví má co mluvit dědičnost a genetika. Pokud v sobě nesete predispozice k depresím, které jste dostali do vínku od svých předků, je pravděpodobnější, že se u vás tyto potíže objeví. Je třeba k tomu přistoupit čelem a vyhledat odbornou pomoc. Jedná se o onemocnění jako každé jiné a vyžaduje specialistu.
Nevyrovnanost neurotransmiterů
Náš mozek je velmi složitý. Jednou z jeho součástí jsou i neurotransmitery, které přenášejí signály v mozku. Jejich dlouhodobá nerovnováha je často spouštěcím faktorem pro vznik depresí. Procesy, které v mozku probíhají, jsou tak do jisté míry narušeny.
Stres a trauma
Naší psychice rozhodně nepřidává ani neustálý stres, který prožíváme v práci a v běžném denním zápřahu. Vozíte děti na čas na kroužky, snažíte se jim chystat zdravé svačiny, zároveň plnit své pracovní povinnosti, starat se o domácnost. Člověk v dnešní době nemá moc času sám na sebe a k regeneraci sil. Když se k tomu přidá ještě prožité trauma, je to ještě složitější.
Deprese nevzniká jen na základě vnějších podnětů. Někdy za ní stojí i rodové zatížení.