Špičková konzole nestačí. Fajnšmekr se neobejde bez herní televize

Zadavatel: Janák Karel | 18.5.2022 | Telekomunikace, IT

Pořídili jste si nejnovější PlayStation nebo Xbox, ale tak nějak se nemůžete zbavit pocitu, že při hraní nezažíváte kýženou extázi? Chyba může být ve vašem přijímači, respektive v televizi. Pokud se na poslední herní pecky koukáte na muzejním kousku, jehož parametry byly respektuhodné někdy před pěti a více lety, není se čemu divit. Chcete-li ze své herní mašinky vymáčknout maximum, neobejdete se bez pořádné herní televize.

Nepodceňujte input lag

Input lag je ve volném překladu prodleva mezi vstupem a výstupem, případně vstupní zpoždění či latence. V praxi nejde o nic jiného než o rychlost, s jakou se na televizoru projeví příkaz, který zadáte přes ovladač PS4 či jakýkoliv jiný kontrolér.

Proč by vás měla hodnota input lagu zajímat? Jednoduše proto, že u mnohých her doslova závisí na každém zlomku sekundy. Co se týče konkrétních hodnot, standardem u moderních televizorů bývá input lag kolem 60 milisekund. Ovšem čím menší číslo, tím lépe pro vás – skutečně plynulé hraní a okamžité reakce na pokyny garantují televizory s input lagem do 30 milisekund.

Vysoký dynamický rozsah jako nepsaná povinnost

Další veledůležitou funkcí kvalitního herního televizoru je HDR. Pravděpodobně ji znáte (např. z fotoaparátu na vašem chytrém telefonu) a zjistili jste, že v některých momentech (třeba při focení proti slunci) je k nezaplacení. A platí to i v případě hraní, televize s technologií HDR umí hotové zázraky. Budete si díky ní užívat detailnější, živější a reálnější obraz, a to především u velmi světlých či naopak tmavých scén. U některých her je „há-dé-erko“ dokonce nezbytnost a nešlo by se na ně koukat.

Další klíčové parametry herní televize

Herní konzole prochází neustálými inovacemi a výrobci televizorů si plně uvědomují, že nároky běžných hráčů strmě stoupají. A proto se objevují nové funkce jako VRR (variabilní obnovovací frekvence) či ALLM (režim automaticky nízké latence) – tyto se starají o plynulý obraz v souvislosti s novým HDMI 2.1.

Naprostou samozřejmostí by pak mělo být rozlišení Ultra HD 4K, které naštěstí nabízí drtivá většina nových televizorů. Nicméně záleží také na obnovovací frekvenci, tedy počet snímků zobrazených za vteřinu. Vaše nová herní televize by logicky měla nabídnout vyšší hodnotu, než jaká plně dostačuje na běžné sledování filmů (tj. 50 Hz). Pokud to s hraním myslíte alespoň trochu vážně, nespokojte se s ničím nižším než s dvojnásobkem, tedy 100 Hz.

Obrázky:
PřílohaVelikost
Image icon pressweb.cz_prokonzole_01.jpg61.87 KB

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Kontaktní osoba: Janák Karel
janak@jakopes.cz
Služby PR, reklamy a linkbuildingu na internetu.