Praha (Pressweb) - Už jste viděli na betonové desce, například na parkovišti či u garáže v rodinném domku velké praskliny? Je to chybně založený beton bez ocelové výztuže. Při betonování velkých ploch je nutné vkládat do betonu ocelové tyče neboli betonářskou výztuž, jinak beton popraská. Spojením betonu a ocele se vytváří železobeton, který odolává nejen tlaku, ale i tažným silám. Kari sítě jsou tou správnou betonářskou výztuží pro velké vodorovné betonové plochy, například základní desky u objektů. Kromě kari sítí se používají různě silné ocelové tyče, které se svařují do potřebných konstrukcí. Ta se pak proleje betonem.
Kari sítě mají na svém povrchu tzv. žebírkování
Kari sítě jsou ocelové dráty silné 4 až 10 milimetrů, které se příčně svařují a vytvářejí síť s různě velkými oky. Na svém povrchu mají výstupky, tzv. žebírkování, které slouží k tomu, aby se beton pevněji spojil s ocelí. Výstupky vytvoří totiž větší plochu. Na závadu není ani mírná koroze, která styčnou plochu mezi ocelí a betonem ještě zvětšuje. Kari sítě jsou užitečným pomocníkem ve stavebnictví. Většinou se prodávají v deskách o šířce 2,0 až 2,40 metru a délce 3,0 až 6,0 metru. Liší se i rozteče jak příčných, tak podélných drátů.
Ocelové dráty u kari sítí musí být obaleny betonem
Protože ocel a beton mají velmi podobnou tepelnou roztažnost, železobeton tak odolává velmi dobře i změnám teploty a nepopraská. Vynález železobetonu před více než sto lety způsobil revoluci ve stavebnictví. Konečně se mohly stavět výškové budovy i velká vodní díla, jako jsou přehrady. Kari sítě se používají na betonování vodorovných, ale i svislých ploch. Nelze je však pokládat rovnou na zem či na kamenité podloží, dráty musí být obaleny minimálně dvoucentimetrovou vrstvou betonu. Je to ochrana proti pronikání vody nebo vzdušné vlhkosti. Pokud se voda dostane k oceli, ta postupně zkoroduje a železobeton přijde o odolnost vůči tahu.