Svařování miluje spousta z nás. Bohužel se ale někdy stává, že se při něm dopouštíme základních chyb. Jaké to jsou? Na co si příště dát raději pozor? Podívejte se na přehled nejčastějších chyb při domácím svařování.
Chybí kukla
Svařování není aktivita, která by se mohla zařadit mezi ty naprosto bezpečné. I proto je dobré vědět, že bez ochranných prvků byste se do této činnosti vůbec neměli pouštět. Svářecí kukla je základní ochranná pomůcka, bez které to prostě a jednoduše nepůjde. A ne, skutečně nestačí ta, kterou používal váš dědeček. A to z mnoha bezpečnostních důvodů.
Odvětrání není zajištěno
Při svařování se mnohdy používají nebezpečné plyny. Proto byste vždy měli dbát na správné odvětrání místnosti. I při nižších venkovních teplotách si zajistěte dostatečné větrání v prostoru, kde svařujete. Škodlivost plynů mnohdy nepoznáte ihned, mohou se ale projevit v pozdější době formou zdravotních obtíží.
Ochranné pomůcky? Není potřeba
Asi nejrozšířenější mýtus všech domácích kutilů, kteří se ještě nesetkali s úrazem. Pravidla bezpečnosti byste měli dodržovat stejně jak v profesionálním svářečském provozu, tak i v domácí dílně třeba v garáži. K základním potřebám se řadí nejen svářečská kukla, ale také pevné a spolehlivé rukavice a ochranný oděv.
Nejlevnější svářečka
Možná je mnoho lidí navyknuto nakupovat většinu svých potřeb podle nejnižší ceny. V případě kvalitní svářečky byste ale rychle zaplakali nad výdělkem. Jedná se totiž o vysoce specializovaný přístroj, který musí splňovat řadu potřebných atributů. Mnohem více, nežli ceny, si proto všímejte svařovacího proudu a zatěžovatele. Tyto ukazatele vám prozradí, zda se budete s chutí dívat na výsledek své práce, nebo zda budete neustále čekat, až se přístroj ochladí.
Domácí svařování je radost. Když máte to správné vybavení, skutečně tvoříte díla, na které je radost pohledět. Můžete být na sebe skutečně hrdí, dokázali jste to vlastníma rukama.