Praha (Pressweb) - Pro zhotovení odolných a trvanlivých střešních krytin nebo celého opláštění budov se hodí ocelový plech. Je to lehký a kompaktní materiál, který s povrchovou úpravou odolává výborně i vzdušné vlhkosti. Vyrábí se v ocelárnách válcováním za studena i za tepla na válcovacích stolicích. Liší se tloušťkou a povrchovou úpravou. Plechy mohou být hladké nebo vlnité, v poslední době jsou oblíbené trapézové. Plechy silné, které se používají jako nášlapné, například na schodiště nebo jako pochozí na ocelové konstrukce, mají na svém povrchu výstupky ve tvaru rýhy nebo slzy.
Plechy, které mají odolat vzdušné vlhkosti, jsou upravené zinkem
Plechy mohou být černé, tedy bez povrchové úpravy. Hodí se pouze do vnitřních prostorů, protože nejsou nijak chráněny před vzdušnou vlhkostí. Základní ochranou je barevný nátěr, který však nevydrží dlouho a musí se opakovat. Podstatně větší odolnost vůči vlhkosti mají materiály upravené obvykle žárovým zinkováním. Zvláštním plechovým materiálem je tahokov, což je plech stříhaný a protahovaný, takže vzniká specifický děrovaný povrch, který se používá na oplocení, schodišťové stupně, výplně zábradlí, ale také jako dekorativní prvek na fasády.
Plechy patří do kategorie hutního materiálu
Plechy jsou výrobkem zařazovaným do kategorie hutní materiál. Tam patří například betonářská ocel, profilová ocel a trubky. Betonářská ocel jsou tyče různého průměru s typickým žebírkováním na povrchu a kari sítě. Trubky jsou svařované a bezešvé. Vyrábějí se válcování a tažením. Profilová ocel slouží pro výrobu nosníků a venkovních i vnitřních konstrukcí. Rozlišuje se podle průřezu, který je nejčastěji ve tvaru velkých písmem I, U, T a H. Profily, které mají uzavřený průřez nejčastěji ve tvaru čtverce nebo obdélníku, se nazývají jakly. Z nich se svařují také stavební konstrukce, ale slouží i pro výrobu nábytku a interních kovových zařízení.