Praha (Pressweb) - Co jsou výrobky z ocele, které se nejčastěji používají ve stavebnictví, strojírenství, chemickém a automobilovém průmyslu? Souhrnně se nazývají hutní materiál. Jsou to trubky, plechy, různá tyčovina, ocelové profily a betonářská výztuž. Trubky se dělí na svařené a bezešvé. Slouží pro vedení vody, páry, vzduchu, plynu a různých chemických tekutin. Bezešvé trubky jsou určeny pro vedení tekutin pod tlakem, protože jsou odolnější než svařované. Najdou uplatnění v různých hydraulických a pneumatických systémech. Vyrábějí se válcováním za tepla i za studena.
Hutní materiál se povrchově upravuje a je pak odolný vůči rozmarům počasí
Plechy jsou také hutní materiál, který slouží k opláštění různých zařízení a nejvíce se používají v automobilovém průmyslu a ve stavebnictví. Plechy jsou výborná střešní krytina. Pokud se jejich povrch upraví zinkováním nebo nátěry, zvýší se odolnost krytiny vůči povětrnostním vlivům, zejména vlhkosti. Nejčastěji se na střechu používá trapézový plech. Nové systémy opláštění využívají sendvičového uspořádání, kde jsou minerální izolační vrstvy napovrch kryté plechem. Plechy jako hutní materiál se vyrábějí také válcováním za tepla i za studena.
Betonářská ocel slouží k výrobě železobetonu
Do kategorie hutní materiál patří betonářská ocel neboli betonářská výztuž či armatura. Od ostatních výrobků z ocele se liší tím, že má na povrchu tzv. žebírkování, což jsou výstupky po obvodu ocelové tyče. Ty slouží k tomu, aby se ocel pevněji spojila s betonem a vytvořila železobeton. Ocel, která je díky žebírkování pevně obalena betonem, zvyšuje v železobetonu odolnost vůči tlaku. Spojením ocele a betonu vznikl mimořádně odolný materiál, který je znám více než 100 let. Díky němu vyrostly mrakodrapy, největší mosty a rozsáhlá vodní díla.