Praha (Pressweb) - Co je armatura při betonování? Jsou to ocelové tyče nebo sítě s typickým žebírkováním, tedy výstupky na povrchu, které umožňují, aby se beton pevněji spojil s ocelí. Tyto tyče se svařují, aby vytvořily základ pro betonování. Do toho prostoru se naleje čerstvý beton a po zatvrdnutí je z něho železobeton. Když nakupujete velké množství sortimentu betonářská ocel, cena je pak důležitá. Důležité však je rozhodnout, jaké množství armatury, a v jakých rozměrech nakupovat. Není nutné vybírat vždy nejsilnější roxory, když výsledný železobeton nebude příliš namáhaný.
Betonářská ocel má typické žebírkování
Betonářská ocel – cena? I při výběru firmy, od které budete brát ocel pro betonování neboli hutní materiál, posuzujte jeho kvalitu, včasnost dodávek a další služby. Například firma Technimat má ve své nabídce žebírkovanou ocel, hladkou ocel, žebírkovanou ocel – svitky a kari sítě. Ocelová výztuž v betonu dodává tomuto stavebnímu materiálu velkou odolnost vůči tahu. Beton snese i velké zatížení, ale při působení tažných sil má nízkou mez odolnosti. Právě spojením betonu a ocele se ukázalo, jak se tyto dvě složky doplňují. Vznikl železobeton, který je díky svým fyzikálním vlastnostem i po sto letech, kdy se poprvé objevil, jedním z nejlepších stavebních materiálů.
Hutní materiál se dělí na betonářskou ocel, jakly, profily, trubky a plechy
Betonářská ocel je také hutní materiál. Ten zahrnuje trubky, plechy, profilovou ocel a jakly. Vše se vyrábí v ocelárnách válcováním, tažením, protahováním, případně svařováním. Při tváření ocelového polotovaru se mění fyzikální vlastnosti, které mají význam při konečném zpracování ocele. Trubky se dělí na bezešvé a svařované, silnostěnné a tenkostěnné. Bezešvé se používají zejména pro tlakové zařízení, výměníky, hořlavé materiály a také pro olejářský průmysl. Profilová ocel, někdy označovaná jako nosníky, se rozlišuje podle průřezu, který je podle velkých písmen I, H, U a L. Uzavřené profily se nazývají jakly.