Praha (Pressweb) - Vjezdy na rodinné pozemky nebo i do administrativních či průmyslových areálů se řeší několika způsoby. Ideální jsou automatické brány či vrata, k jejichž otevření není nutné vystupovat z auta, a navíc spolehlivě brání k vjezdu či vstupu cizí osoby. Díky moderním elektronickým systémům lze zaznamenat i každý vjezd a pohyb v okolí vrat a tím se zvyšuje bezpečnost celého prostoru. Typ brány pro vjezd se volí podle toho, jaký prostor je kolem vjezdu. Když je možné zasunout křídlo do strany, jsou vhodné posuvné brány, pokud je prostor omezený, vybírá se sekční brána.
Sekční brána se zasouvá za sebe
Sekční brána nepotřebuje prostor ani na jedné straně vjezdu a ideální je pro případy, kdy vjezd ohraničují budovy. Skládá se z dílů, tedy sekcí, které se do sebe zasouvají, odtud i název teleskopické brány, nebo se křídla sklápějí. Pro větší prostor je vhodná sekční brána zasouvací, protože pro vjezd pak slouží prostor poloviny brány. Jedno křídlo se zasune do druhého a uvolněné místo musí být tak velké, aby projelo osobní nebo nákladní auto. Určitou nevýhodou tohoto typu bran je, že se křídlo pohybuje po kolejnici upevněné na zemi a ta pro správné fungování musí být čistá, tedy zbavená například listí či sněhu.
Samonosná brána je bezúdržbová
Automatické brány, tedy jak pojezdová brána či sekční brána mají pevnou kovovou konstrukci s různou výplní. Ta může být z ocele, dřeva či plastu. Obvykle se na rám křídla připevní dřevěné přířezy, jež se dají upravit do vhodného barevného odstínu. Dřevo je odolné a vydrží poměrně dlouho. Jeho výměna je pak snadná. Posuvné brány se dělí na samonosné a pojezdové. U druhého typu se křídlo pohybuje po kolejnici upevněné v zemi, a je tedy nutné ji udržovat v čistotě. U samonosné brány se křídlo pohybuje asi deset centimetrů nad zemí a zvládne i vrstvu sněhu nebo listí.