Praha (Pressweb) - Dostali jste pozvánku na vyšetření srdce na EKG a bojíte se, že budete muset ověšený elektrodami šlapat na rotopedu? To vám určitě nehrozí. Základní vyšetření na elektrokardiografu neboli EKG se provádí, když sedíte nebo ležíte – to je klidové EKG. Lékař zjišťuje, zda srdce pracuje v normě, to znamená, že na srdeční křivce nejsou znatelné nějaké výrazné změny. Srdeční křivka neboli elektrokardiogram je u všech lidí prakticky stejná, má vrcholy a prohlubně tam, kde mají být. Mírné změny se objevují s postupujícím věkem. Nové programy EKG dokonce pomáhají lékařům křivku správně interpretovat.
Klidové EKG nemusí vždy odhalit srdeční onemocnění
Klidové EKG není však jediné vyšetření srdce. Občas se stává, že při tomto vyšetření lékař zaznamená změny v srdečním rytmu, přestože je člověk podle ostatních vyšetření zcela zdráv. Může za to tzv. syndrom bílého pláště, tedy obavy pacienta, které se promítnou do jeho psychiky a posléze i do srdečního rytmu. Zkušený lékař pozná, kdy bylo klidové EKG ovlivněno pocity pacienta, a provede měření opakovaně. Pokud si však pacient stále stěžuje na zdravotní potíže, například dušnost, náhlou únavu či bušení srdce, a vyšetření v klidu nic neukázalo, může přistoupit k tzv. zátěžovému EKG, tedy vyšetření při fyzické zátěži.
Zátěžové EKG se provádí na upraveném rotopedu
Zátěžové EKG se provádí na ergometru, což je upravený rotoped, který je spojen s přístrojem na měření EKG. Pacientovi je postupně zvyšována zátěž a přístroj EKG vše zaznamenává. Pokud je pacientovo srdce nemocné, a klidové EKG nic neukázalo, při zátěžovém měření se na změny v rytmu určitě přijde. Srdce totiž musí při námaze vynakládat větší práci, aby uspokojilo potřeby orgánů a svalů po zvýšené potřebě kyslíku. Mezi nejčastější choroby srdce, které odhalí vyšetření EKG, patří srdeční arytmie, ischemická choroba srdeční či infarkt myokardu.