Praha (Pressweb) - Mít u rodinného domu automatickou bránu či vrata je už dnes téměř samozřejmostí. Současný styl doby upřednostňuje pohodlí a co nejméně fyzické práce, proto se u vjezdů k soukromým vilám či průmyslovým a administrativním areálům montují automatická zařízení. Je to i v zájmu zvýšené bezpečnosti, protože tak lze vjet až do garáže bez nutnosti vystupovat z auta. Pak opravdu platí: můj dům, můj hrad. Moderních zařízení je na trhu hodně druhů, jedním z nich jsou samonosné brány. Na rozdíl od pojezdových bran, je křídlo upevněno ke sloupkům s nosným vozíkem, a pohybuje se bez další opory nad terénem.
Samonosné brány jsou bezúdržbové
Samonosné brány mají oproti pojezdovým zařízením výhodu, že není třeba v dráze křídla čistit terén. Posunu křídla do strany nezabrání ani vrstva sněhu či listí. Křídlo se pohybuje asi deset centimetrů nad zemí. Při instalaci těchto bran je nutné, aby vjezd na pozemek měl po jedné straně volný prostor, kam se křídlo brány zasune. Brána se skládá z křídla, nosného vozíku, dojezdové kapsy a elektrického pohonu, případně výstražného světla. Samonosné brány mohou mít i dvě křídla, z nichž jedno se zasouvá za druhé a není proto nutné mít na straně tak velký volný prostor.
Když není prostor pro posun brány, volí se automatická vrata
Někdy však samonosné brány nelze využít, i když se skládají ze dvou křídel. Prostor po stranách vjezdu je tak malý, že nezbývá než využít tzv. automatických vrat. Jsou konstruována tak, aby se jedno křídlo nebo obě otevírala otáčivým pohybem do prostoru vjezdu. Každé automatické otevírací zařízení je ovládáno elektrickým pohonem s možností zastavit se před překážkou. Tím je zaručena bezpečnost procházejících osob, a také ochrana před poškozením vozidla při jeho náhlém zastavení v místě pohybu brány. Automatická zařízení lze otevírat pomocí dálkového ovladače nebo i mobilem.