Praha (Pressweb) - Myslíte si, že při dnešní nabídce elektrických a plynových sporáků či indukčních desek, zmizely sporáky na pevná paliva? Mýlíte se. I dnes se využívají zejména v chalupách a na chatách, kde je potřeba nejen vařit, ale zároveň i vytápět. Jak se říká – zabijete dvě mouchy jednou ranou. Vytápíte místnost a zároveň uvaříte. Chalupáři na tato zařízení nedají dopustit. Navíc chalupy a chaty používají jako palivo dřevo nebo uhlí, proto je to výhodné. Navíc dřevo je dnes nejlevnější palivo, takže se dá i ušetřit. V rekreačních oblastech je hodně lesů a dřeva dostatek.
Sporáky jsou výhodné – vaří se na nich a současně vytápějí
Od běžných kamen se sporáky odlišují tím, že mají velkou plotnu, na které se dá vařit více jídel současně, a také troubu. Vzpomínáte si, když vám rodiče vyprávěli, jak skvělé byly buchty od babičky? Tehdy se peklo jedině v troubách ve starých sporácích. Tepelná energie ze dřeva nebo uhlí byla přirozenější, než je dnes z plynu či elektřiny. Moderní sporáky mají například na dvířkách teploměry a regulační mechanismy, takže se dá regulovat klapkami přívod vzduchu a tedy i množství paliva, které je na dosažení určité teploty potřeba.
Některé sporáky jsou jenom na dřevo
Moderní sporáky mají plotny složené z více dílů, takže se dají postupně vyjímat, což usnadňuje jejich čištění. Dvířka bývají prosklená, aby bylo vidět nejen na topeniště, ale také do trouby. Ekologické varianty jsou určené jen pro topení dřevem nebo dřevěnými briketami. Prostor topeniště je dostatečně velký, aby se do něho mohla vkládat celá polena. I při topení dřevem je účinnost spalování vysoká, většinou více než 80 procent. Z moderních sporáků se tak stávají ekologická topidla. Některé z nich mají dvě polohy roštů, v létě se dává rošt blíže k plotně, aby se dříve zahřála, protože energie k vytápění není potřeba.