Praha (Pressweb) - Co je v Česku typické pro bydlení na vesnicích a městských vilových čtvrtích? Přece ploty a oplocení. Sice nás různí odborníci přesvědčují o tom, pevné ohrazení pozemků i u samostatně stojících domů je zbytečné a za příklady slouží USA a další západní země, ale zvyk je železná košile. Už se sic nechráníme před nepřáteli vysokými zdmi, ale chceme dát ostatním najevo, co je soukromé a kam se nesmí. Pro zeleninové zahrádky bylo důležité zabránit divokým zvířatům, aby nám snědla úrodu, ale to už dnes také nehrozí. Tak proč? Lidé to vysvětlují snahou chránit se před vandaly a mít své soukromí.
Ploty a oplocení by měly odpovídat stylu domu
Ploty a oplocení jsou architektonickým prvkem a je třeba k nim takto přistupovat. Působí nepatřičně, když si k historickému domu pořídíme plot s pletivem potaženým plastem. Ploty a oplocení by měly ctít celkový styl bydlení. Na stavbu plotů není třeba stavební povolení, stačí jen záměr ohlásit. Jen v případě, že ohrazení má v ulici významnou funkci, stavební úřady mohou doporučit vhodný materiál na sloupky a výplně. Záleží také na tom, jak velký pozemek je kolem domu a zda se vyplatí postavit si zeď ze ztraceného bednění dva metry od okna.
Mobilní oplocení pro staveniště i slavnosti
Jiným typem plotů je mobilní oplocení. Hodí se na různé slavnosti, sportovní soutěže, hudební koncerty, kdy je třeba oddělit platící diváky od neplatících. Skládá se z kovových sloupků, které se upevní do přenosných betonových patek a samostatných plotových dílců s pletivem nebo plechovou výplní. Mobilní oplocení se často využívá také při ohrazení stavenišť, které se sice nemusí ukrývat před zraky kolemjdoucích, ale slouží pro zajištění jejich bezpečnosti. Montáží a demontáží těchto plotů se zabývají specializované firmy, které se o jejich instalaci samy postarají.