Praha (Pressweb) - Co je pro stavbu nejdůležitější? Stejně jako pro lidské tělo, tedy kostra neboli konstrukce. Kdysi dávaly stavbě pevný základy zdi z kamenů nebo cihel. Čím mohutnější stavba měla být, tím silnější byly zdi. Dnes je to vidět na rozvalinách starých hradů. V moderní době zdi nahradily betonové nebo ocelové konstrukce. Ocel je pro architekty požeháním. Místo metrové zdi je to jen několikacentimetrová traverza, která unese stejnou hmotnost. Traverzy – to jsou ocelové profily, které se rozlišují podle tvaru průřezu. Základní rozdělení je podle velkých písmen I, U, T, H a L. Další varianty jsou podle rozměrů jednotlivých ramen průřezu.
Ocelové profily jsou tyče s různým průřezem
A kdo rozhoduje o tom, jaké ocelové profily se na stavbu použijí? Jsou to architekti, kteří navrhují tvar a sílu profilu pro vertikální a vodorovné nosníky. Podle hmotnosti materiálu a účelu stavby se dá snadno spočítat, jakou nosnost má konstrukce mít. Podle toho se pak zvolí ocelové profily. Vybrat slabší profil je nebezpečné, protože konstrukce bude přetížená a může se zhroutit. Architekti počítají proto s rezervou. Musí uvažovat i s tím, že bude mimořádná zima a na střeše zůstane i metrová vrstva sněhu.
Ocelové profily patří k hutním výrobkům
Ocelové profily lze charakterizovat, jako otevřené. Uzavřeným se říká jakly. Jsou čtvercového nebo obdélníkového průřezu. Používají se pro stavbu venkovních i vnitřních konstrukcí. K hutním výrobkům dále patří trubky, plechy a betonářská ocel. To jsou tyče různého průměru. Typické pro betonářskou ocel je žebírkování na povrchu. Jde o výstupky po celém obvodu tyče, které umožňují pevnější spojení s betonem. Nevadí ani, když jsou tyče do určité míry pokryty rzí. Díky tomu mají větší povrch a pevněji se spojí s betonem. Všechny jmenované výrobky patří do kategorie hutního materiálu. Ten se vyrábí v ocelárnách z ocelových polotovarů většinou válcováním, tažením, protahováním a svařováním.