Praha (Pressweb) - Jak zajistit, aby váš pozemek byl chráněn před vandaly a nezvanými návštěvníky? Jedině ploty. A ty mohou být různé - dřevěné, zděné i kovové. Kdysi si lidé kolem stavení zapichovali do země silné kůly a oplétali je pruty, aby uchránili svá políčka před divokou zvěří. To už dnes nehrozí, přesto potřeba nějakým způsobem zabezpečit svůj pozemek zůstala. Dřevěné ploty moc dlouho nevydržely, musely se častěji vyměňovat. Šlechtici měli peníze na zděné nebo kamenné ploty, které vydržely opravdu dlouho. Majitelé rodinných domů chtějí, aby jejich ploty byly vkusné a ladily s architekturou domů. Skladové a průmyslové oplocení je jednodušší, podstatné je, aby bylo funkční.
Skladové a průmyslové oplocení je většinou z ocele
Skladové a průmyslové oplocení může být stabilní nebo mobilní. Stabilní plot kolem průmyslového areálu se skládá většinou z kovových sloupků upevněných v betonových patkách a kovového pletiva. Základním požadavkem je, aby se postavilo rychle, snadno a zabránilo přístupu na pozemek. Skladové a průmyslové oplocení může být vyrobeno z pleteného pletiva, ale stále častěji se skládá ze svařených plotových dílců. Ty jsou jednoduché, rovné nebo v určité části zprohýbané, aby odradily vandaly a zloděje. Mobilní oplocení slouží k ohraničení stavební plochy nebo prostoru, kde se pořádají závody či slavnosti, a kde je třeba oddělit platící diváky od neplatících.
Ocel se může chránit pozinkováním nebo poplastováním
Pletivo na skladové a průmyslové oplocení bývá nejčastěji z prosté ocele. Ta však podléhá povětrnostním vlivům a časem zkoroduje. Materiál postupně degraduje a plot pak neplní svůj účel. Ocel se proto může chránit na povrchu odolnou vrstvou. Málo odolný je nátěr barvou, efektivní je potáhnout ocel vrstvou kovu, například zinkem, nebo plastem. Takové pletivo se nazývá pozinkované, nebo poplastované. Ploty nemusí být jen s pletivem. Mezi sloupky lze umístit kovovou mříž nebo příčné držáky s dřevěnými plaňkami.