Praha (Pressweb) - Výroba palet neboli europalet podléhá přísným pravidlům. Výsledný výrobek musí být odolný vůči nešetrnému zacházení při nakládkách či vykládkách zboží, musí odolávat nepřízni počasí a velkým změnám teploty, protože cestuje po celém světě. V posledních třiceti letech se výroba palet zpřesňovala a podléhá mezinárodní i české normě. Ta určuje nejen kvalitu i druh použitého dřeva, ale i počet a kvalitu spojovacího materiálu. Normovaná dřevěná paleta má standardní rozměr 1200 x 800 x 144 milimetrů a skládá se jedenácti prken (přířezů a svlaků), devíti špalíku a 78 hřebíků.
Výroba palet je provádí na základě přidělené licence
Výroba palet – to není jen počet a rozměry dřeva, ale především jeho kvalita. Použité dřevo musí být světlé – jehličnaté i listnaté, jeho vlhkost však nesmí přesáhnout 22 procent. Nepřipouští se žádná plíseň ani známky poškození dřevokaznými houbami. Proto se dřevo ošetřuje chemickými přípravky, ale ty nesmí být na dřevu znát. Výroba palet není pro každého. Výrobci uděluje licenci některá z národních železničních společností, která však musí být zároveň členem mezinárodní železniční unie. Dokládá to značkou i logem na paletě.
Nové palety se testují i pádem z výšky
Výroba palet je neustále sledována a kontrolována. Palety musí například odolat pádu na hranu výrobku z výšky jednoho metru. To se prověřuje několikrát a paleta musí zůstat jako nová bez změny úhlopříčného rozměru. Důležitá je i nosnost palety. Při rovnoměrném zatížení musí unést váhu 1 500 kilogramů zboží, ale při stohování na sebe až 4 000 kilogramů. Výroba palet je také specializací společnosti Europal Tůmovka. Nejenže palety vyrábí, ale také je vykupuje. Dává firmám možnost zbavit se palety bez nutnosti jejich likvidace. Palety se využívají opakovaně a z provozu se vyřazují například tehdy, když mají prasklé přířezy, špalíky, nebo některé zcela chybí.