Určitě se najde každý, kdo má nějakou svou závislost. Někdo si dopřává cigaret, někdo kávě, ale buď se jedná o neškodnou záležitost nebo nevyžaduje speciální léčbu. S kokainem vás nemusíme dlouho seznamovat, není třeba ho dlouze představovat. Mezi lidmi je tato droga známá také jako koks, kokos, bělouš, sníh nebo také jako bílý prášek nebo šňup. Pokud hovoříme o kokainu, hovoříme o droze nejčastěji se vyskytující v podobě bílého prášku, setkat se také můžeme s krystalizovanou podobou. Jedná se o přírodní látku, která se získává z rostliny jménem koka. I když nyní jsou na kokainu lidé závislí, prvně se jednalo o látku, která se cenila zejména v medicíně. Předepisovala se proti bolestem.
Kokain lze užívat mnohými způsoby. Buď se šňupe, nebo se kouří, dokonce je vtírání do dásní. Zřídka se aplikuje také pomocí injekce. Jedná se o typickou stimulační drogu, které povzbuzuje nervovou soustavu.
Seznamte se s účinky užití kokainu
Závislost na kokainu vzniká často nepozorovaně, o závislostech lze obecně říct, že do života přichází po špičkách. Abyste odhalili závislost na kokainu včas, případně abyste poznali člověka, který má s kokainem co dočinění, seznamte se s účinky užití kokainu. Ty lze rozdělit na okamžité a dlouhodobé.
K okamžitým účinkům kokainu patří intenzivní opojení krátkodobé), které je vmžiku nahrazeno pocitem selhání, dostavuje se podrážděnost, vyčerpání a deprese.
Co se týče dlouhodobých účinků, zmínit je třeba nespavost, výskyt halucinací, poškození jater a ledvin, může se vyskytnout podvýživa, přichází deprese, paranoia (toxická psychóza).
Co dělat, když odhalíme závislost na kokainu?
Pokud u sebe či u někoho blízkého rozpoznáte závislost na kokainu nebo obecně závislost na drogách, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc. I závislost na kokainu (stejně jako jiné závislosti) se dají léčit, jen je třeba začít co nejdříve.
Vyhledejte například pomoc v podobě Neocentra, více informací naleznete na www.neocentrum.cz.